Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.11.2015 15:46 Publikacja: 21.11.2015 15:46
Wbrew obawom seria zamachów we Francji oraz sygnały zagrożenia atakami ze strony terrorystów w kilku państwach europejskich nie spowodowały negatywnej reakcji na głównych giełdach światowych. Wręcz przeciwnie.
Foto: Archiwum
Choć bilans pierwszych czterech sesji minionego tygodnia był dla większości indeksów warszawskiego parkietu dodatni, trudno mówić o optymistycznym obrazie naszego rynku. Poniedziałek przyniósł pogłębienie przeceny z poprzednich sesji i spadek WIG20 do 1970 pkt, a momentami do 1960 pkt. Wtorkowe mocniejsze odreagowanie i powrót powyżej 2000 pkt trudno uznać za nadzwyczajne osiągnięcie, tym bardziej że było po części „wymuszone" przez dynamiczne zwyżki na giełdach światowych. To, że we wtorkowej zwyżce uczestniczyła niemal cała stawka blue chips, nie powinno przesłaniać faktu, że ostatnie dni stały pod znakiem bardzo dużej zmienności nastrojów w odniesieniu do poszczególnych spółek. Zjawisko to dotyczyło nie tylko akcji KGHM, których kurs wahał się między obawami o notowania miedzi a nadziejami na zniesienie podatku od wydobycia, jednego dnia tracąc 5,5 proc., a następnego zyskując prawie 7 proc. Podobnie było w przypadku Tauronu, Enei i Energi oraz w nieco mniejszej skali w przypadku papierów największych banków. Ta nerwowość i niezdecydowanie miały oczywiście związek z oczekiwaniem na expose premier Beaty Szydło. Inwestorzy, nie doczekawszy się konkretów w najbardziej interesujących ich kwestiach, większą część czwartkowej sesji przespali, by w jej końcowej części ulec presji lekko pogarszających się nastrojów na światowych parkietach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas