Rząd chce rozwoju, inwestorzy konkretów

Giełdy światowe nie przestraszyły się terrorystycznego zagrożenia i indeksy zyskiwały na wartości. Nasi gracze z rezerwą przyjęli rządowe expose, a wskaźniki na GPW utknęły w marazmie.

Publikacja: 21.11.2015 15:46

Wbrew obawom seria zamachów we Francji oraz sygnały zagrożenia atakami ze strony terrorystów w kilku

Wbrew obawom seria zamachów we Francji oraz sygnały zagrożenia atakami ze strony terrorystów w kilku państwach europejskich nie spowodowały negatywnej reakcji na głównych giełdach światowych. Wręcz przeciwnie.

Foto: Archiwum

Choć bilans pierwszych czterech sesji minionego tygodnia był dla większości indeksów warszawskiego parkietu dodatni, trudno mówić o optymistycznym obrazie naszego rynku. Poniedziałek przyniósł pogłębienie przeceny z poprzednich sesji i spadek WIG20 do 1970 pkt, a momentami do 1960 pkt. Wtorkowe mocniejsze odreagowanie i powrót powyżej 2000 pkt trudno uznać za nadzwyczajne osiągnięcie, tym bardziej że było po części „wymuszone" przez dynamiczne zwyżki na giełdach światowych. To, że we wtorkowej zwyżce uczestniczyła niemal cała stawka blue chips, nie powinno przesłaniać faktu, że ostatnie dni stały pod znakiem bardzo dużej zmienności nastrojów w odniesieniu do poszczególnych spółek. Zjawisko to dotyczyło nie tylko akcji KGHM, których kurs wahał się między obawami o notowania miedzi a nadziejami na zniesienie podatku od wydobycia, jednego dnia tracąc 5,5 proc., a następnego zyskując prawie 7 proc. Podobnie było w przypadku Tauronu, Enei i Energi oraz w nieco mniejszej skali w przypadku papierów największych banków. Ta nerwowość i niezdecydowanie miały oczywiście związek z oczekiwaniem na expose premier Beaty Szydło. Inwestorzy, nie doczekawszy się konkretów w najbardziej interesujących ich kwestiach, większą część czwartkowej sesji przespali, by w jej końcowej części ulec presji lekko pogarszających się nastrojów na światowych parkietach.

Pozostało jeszcze 82% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę