Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.07.2016 19:08 Publikacja: 16.07.2016 19:08
WIG20 wciąż razi słabością. Powód? Niespodziewane upłynnienie pakietu akcji Pekao przez UniCredit z siedzibą w Mediolanie.
Foto: Archiwum
Choć trudno powiedzieć, że gospodarka Stanów Zjednoczonych kwitnie i ma przed sobą świetlaną przyszłość, to jednak do rekordowo wysokich poziomów indeksów na amerykańskiej giełdzie trudno mieć wielkie zastrzeżenia. Czerwcowe dane dotyczące sytuacji na rynku pracy z nawiązką skompensowały fatalne odczyty z maja, oddalając jednocześnie związane z nimi obawy. Dynamika PKB, choć słaba, okazała się nieco lepsza, niż się spodziewano. Lektura najnowszej beżowej księgi, choć nie jest porywająca, nie dostarcza żadnych powodów do niepokoju. Utrzymujące się na poziomie 45–50 dolarów notowania ropy naftowej oddaliły zagrożenia związane z sektorem wydobywczym. Brexit to dla amerykańskiej gospodarki pojęcie dość abstrakcyjne z punktu widzenia bezpośrednich konsekwencji. A jednocześnie Fed przestał straszyć perspektywą szybkich podwyżek stóp procentowych i wyraźnie waha się przed podniesieniem kosztu pieniądza, nie chcąc też doprowadzić do umocnienia dolara. Co prawda indeks amerykańskiej waluty jest najwyżej od połowy 2002 r., ale wielkiego dramatu w związku z tym nie widać ani w Stanach Zjednoczonych, ani na świecie, więc da się jakość z tym żyć. W ostatnich dniach dolar zaczął zresztą słabnąć. Nic więc dziwnego, że w tych warunkach byki na Wall Street ze sporą pewnością siebie przystąpiły do kontynuacji letniego rajdu, przerwanego z wiadomych powodów zaledwie na dwa dni pod koniec czerwca. Od tego czasu do minionego czwartku S&P500 zyskał już ponad 8 proc., a od lutowego dołka wzrósł o ponad 18 proc. Choć nie można więc mieć większych uwag ani co do jakości tej zwyżki, ani co do stylu, w jakim jest realizowana, to trudno mówić o spokojnym śnie posiadaczy akcji. W najbliższych miesiącach mogą doznać przykrego przebudzenia, jeśli nie za sprawą Fed, który jednak wciąż myśli o podwyżce stóp, to z powodu wzrostu nerwowości przed wyborami prezydenckimi. Ale to dopiero za kilkanaście tygodni.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas