Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.06.2017 08:07 Publikacja: 05.06.2017 08:07
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek
Tytuł to do pewnego stopnia spekulacja, bo obecnie znamy tylko warunki emisji obligacji PCC Rokita (emisja trwa), który oferuje 5 proc. odsetek przez pięć lat. Alternatywą może być zakup obligacji np. serii PCR0419 na rynku wtórnym, która daje 4,3 proc. rentowności. W tym przypadku niższa o 0,7 pkt proc. rentowność to nie tylko cena za niższe ryzyko kredytowe, ale także za ryzyko stopy procentowej (prawie 0,4 pkt proc.). Jeśli uwzględnimy koszt ryzyka stopy procentowej (mierzonego aktualnymi kontraktami na stopę procentową IRS), okaże się, że premia za wydłużenie inwestycji wynosi około 11 punktów bazowych za każdy rok (nieco mniej niż 1 pkt bazowy miesięcznie), co nie jest stawką wyśrubowaną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Obniżki stóp procentowych w perspektywie kilku–kilkunastu miesięcy oznaczają niższe zyski z obligacji korporacyjnych. Krajowi emitenci przetrwali czas wysokiego kosztu finansowania.
Kwietniowej wyprzedaży akcji na Wall Street towarzyszył spadek notowań dolara i – co nietypowe – wzrost rentowności obligacji skarbowych USA. Czy był to tylko incydent, czy może podważenie zaufania do amerykańskiego długu?
W ślad za możliwym obniżeniem stopy referencyjnej zaczną wracać emisje obligacji oparte na stałej stopie procentowej.
Obligacje zyskują w Polsce popularność zarówno w oczach emitentów, jak i potencjalnych inwestorów. Są nadzieje na dobry II kwartał.
Preferencje klientów TFI pozostają niezmienne, a zmienność z ostatnich tygodni jeszcze pewnie scementuje ich brak skłonności do podjęcia większego ryzyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas