Deweloperzy: popularność nadal wysoka

W pierwszej dziesiątce firm, w których obligacje najchętniej inwestowały fundusze inwestycyjne publikujące sprawozdania finansowe, znajdziemy tylko jednego dewelopera – papiery Echa skusiły zarządzających 62 funduszami (na pierwszym miejscu jest Alior Bank z setką obligatariuszy w gronie FIO).

Publikacja: 23.09.2019 05:00

Deweloperzy: popularność nadal wysoka

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Jeśli chodzi o zainwestowane kwoty, to – co zrozumiałe – topowe miejsca przypadły instytucjom finansowym (banki i grupa PZU). Dopiero jeśli odrzucimy z rankingu instytucje finansowe, w pierwszej dziesiątce robi się miejsce dla pięciu deweloperów (zajmują miejsca od szóstego do dziesiątego). Łącznie w papiery Echa, GTC, Robygu, Atalu i Ghelamco Invest fundusze inwestycyjne zainwestowały 1,36 mld zł (mniej niż w obligacje każdej z osobna instytucji finansowej).

Niemniej to właśnie deweloperzy są najsilniej reprezentowaną branżą w aktywach funduszy obligacji korporacyjnych, z udziałem sięgającym 14,4 proc. (na koniec 2018 r.), co może być pewnego rodzaju rękojmią, że w razie pogorszenia warunków rynkowych fundusze będą refinansowały obligacje tej grupy emitentów. Oprócz funduszy deweloperzy mogą oczywiście liczyć na finansowanie bankowe, no i naturalnie na nabywców mieszkań. Warto bowiem pamiętać, że nawet załamanie rynku mieszkaniowego z minionej dekady wypchnęło z rynku przede wszystkim najmniejsze i najsłabsze kapitałowo podmioty, zaś obecnie finanse deweloperów notowanych na GPW/Catalyst są znacznie lepiej przygotowane do zmiany warunków rynkowych niż przed z góry dekadą.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Poniedziałkowa realizacja szybkich zysków z papierów skarbowych
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Obligacje
Awersja do ryzyka umacnia obligacje. Półroczne zyski w kilka dni
Obligacje
Co zmienią obniżki stóp procentowych?
Obligacje
Krótkoterminowe papiery firm zyskały na atrakcyjności
Obligacje
Zagranica sięga po SPW
Obligacje
Obligacje. Na co mogą liczyć inwestorzy?