W I półroczu w nieruchomości logistyczno-przemysłowe w Polsce inwestorzy zainwestowali 338 mln euro (1,45 mld zł) – szacuje Savills. To rekordowy wynik. W ostatnich pięciu latach nakłady rosły w tempie około 20 proc. rocznie – i ten trend może się utrzymać.

– Dynamika zmian zachodzących w handlu tradycyjnym oraz w sektorze e-commerce stanowi ogromną siłę napędową dla rynku nieruchomości magazynowych. Rozwój handlu oparty na budowie wielu kanałów sprzedaży, które wzajemnie się uzupełniają, wymaga spójnego zarządzania łańcuchem dostaw, a co za tym idzie – odpowiedniego zaplecza logistycznego, począwszy od dystrybucji na poziomie centralnym po tzw. logistykę ostatniej mili, czyli dostarczenie produktu do klienta docelowego – mówi Michał Stępień z działu doradztwa inwestycyjnego w Savills. – Część sieci handlowych buduje własne sieci dystrybucji, inne decydują się na outsourcing usług logistycznych i powierzenie zarządzania łańcuchem dostaw wyspecjalizowanym firmom. Obie strategie są źródłem popytu na powierzchnie magazynowe, a tym samym dobrej koniunktury na rynku najmu powierzchni magazynowych. Co ważne, uwarunkowania rozwoju rynku logistycznego mają charakter długofalowy – u ich podłoża znajdują się bowiem rozwój technologii mobilnych, mających obecnie kluczowy wpływ na zachowania zakupowe konsumentów, oraz zmiany w strukturze demograficznej – a to z kolei ma znaczenie dla rynku inwestycyjnego, na którym dyskontuje się nie tylko bieżące przepływy, ale również oczekiwania co do przyszłości – dodaje.

Rynek nieruchomości logistycznych napędzany jest bardzo dynamicznym rozwojem branży e-commerce i dążeniem do maksymalnego skrócenia czasu dostawy towarów. Deweloperzy uwijają się, ale wciąż nie są w stanie dotrzymać kroku popytowi – w ciągu dwóch ostatnich lat zasoby powierzchni magazynowej w Polsce zwiększyły się o 42 proc., do 14,2 mln mkw. na koniec czerwca. Popyt brutto w I połowie br. sięgnął rekordowego poziomu 2,2 mln mkw., o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Średni wskaźnik pustostanów to zaledwie 4 proc. W takiej sytuacji firmy nie wahają się budować spekulacyjnie, czyli bez zebrania umów przednajmu.