Mabion trochę poczeka na przychody z nowych zleceń

Wpływy z nowych kontraktów szybko nie wypełnią luki w przychodach.

Publikacja: 07.05.2024 06:00

Mabion trochę poczeka na przychody z nowych zleceń

Foto: materiały prasowe

Mabion musi pozyskać nowe kontrakty, by odbudować przychody po zakończeniu kontraktu dla Novavaxu. Zgodnie z przedstawioną w 2023 roku strategią ich nowym źródłem mają stać się usługi kontraktowe na wytwarzanie leków biologicznych. W tym roku jednak spadek przychodów wydaje się być nieunikniony.

Mabion walczy o nowe kontrakty

– W maju kończy się okres gwarantowany współpracy z Novavaxem, dlatego jeszcze w pierwszej połowie 2024 r. oczekujemy dobrych wyników finansowych. Sporą niewiadomą pozostaje jednak sytuacja w drugiej połowie 2024 r. oraz w kolejnych kwartałach – wskazuje Krzysztof Radojewski, analityk Noble Securities. Spółka aktywnie pracuje nad pozyskiwaniem nowych zleceń, z czego zdecydowana większa większość jest na etapie ofertowania i negocjacji. Efekty będą więc widoczne z pewnym opóźnieniem. Poza tym niewiadomą pozostaje skuteczność w pozyskiwaniu nowych kontraktów. – Dużo zależy od efektywności konwertowania przez spółkę składanych ofert na realne zlecenia – zauważa ekspert.

Foto: fot. k. skłodowski

Wartość złożonych przez Mabion ofert na usługi CDMO (wytwarzanie kontraktowe leków) według stanu na 16 kwietnia br. wzrosła do 213 mln USD, podczas gdy w listopadzie 2023 r. było to nieco poniżej 30 mln USD. – Na największą uwagę zasługuje istotny wzrost złożonych przez spółkę ofert, co pozwala oczekiwać, że wkrótce Mabion pozyska zlecenia od innych klientów niż Novavax. Procesy ofertowania i pozyskiwania nowych zleceń są jednak długotrwałe, pozyskiwanie zleceń przebiega wolniej, niż zakładaliśmy – wyjaśnia ekspert. – Przyspieszenie i zwiększenie ofertowania pozwala oczekiwać, że część z ofert zostanie skonwertowana na realne zlecenia – dodaje.

Dlatego w tym roku spadek przychodów Mabionu wydaje się być nieunikniony, co nie pozostanie bez wpływu na rentowność. Z ostrożnych szacunków Radojewskiego wynika, że w drugiej połowie roku spółka będzie wykazywać straty. – Zakładamy, że sytuacja ta poprawi się w 2025 r., kiedy spółce ponownie uda się osiągnąć rentowność na poziomie operacyjnym – szacuje.

Branża nie ma lekko

Ambitny plan odbudowy przychodów nie do końca przekonuje inwestorów. Po chwilowej euforii wywołanej komunikatem z połowy kwietnia o wartości złożonych przez Mabion ofert na usługi CDMO kurs spółki wrócił do punktu wyjścia. Od początku roku zachowywał się wyraźnie gorzej niż szeroki rynek. Akcje Mabionu są aktualnie wyceniane o ponad 10 proc. niżej niż na początku 2024 r., podczas gdy indeks WIG zyskał blisko 10 proc.

Rozczarowujące zachowanie notowań spółki wpisuje się w szeroki trend dotyczący całego grona spółek biotechnologicznych notowanych na warszawskiej giełdzie. Od dłuższego czasu są negatywnie postrzegane przez rynek.

Podobnie zresztą wyglądała sytuacja na rynku globalnym, gdzie nastawienie do branży biotechnologicznej przez długi czas było negatywne. Kluczowy wpływ na to miał utrzymujący się wysoki koszt pieniądza, który w branży biotechnologicznej ma ogromne znaczenie. W ostatnich miesiącach czynnik ten zaczął jednak tracić znaczenie, a dostępność finansowania dla biotechnologii się poprawiła. Mimo to globalne nastawienie do spółek biotechnologicznych pozostaje zależne od oczekiwań związanych z rozpoczęciem obniżek stóp procentowych za oceanem.

Medycyna i zdrowie
Akcjonariusz Synektika sprzeda pakiet akcji za 192 mln zł
Medycyna i zdrowie
Synektik: Największy akcjonariusz sprzedaje duży pakiet akcji w ABB
Medycyna i zdrowie
Prezes Molecure: szukamy leków na choroby wątroby, płuc i nowotwory
Medycyna i zdrowie
Genomtec pozyska środki z emisji akcji na wsparcie komercjalizacji projektów
Medycyna i zdrowie
Synektik liczy na większy popyt i wsparcie z KPO
Medycyna i zdrowie
Zastrzyk gotówki dla spółek biotechnologicznych z GPW