Cormay: Pieniądze na analizatory

7 sierpnia nadzwyczajne walne zgromadzenie PZ Cormaya ma zdecydować o emisji akcji serii M w ofercie prywatnej bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Zarząd chciałby wyemitować 7 mln akcji po co najmniej 1 zł. W piątek po godz. 14.00 walory spółki notowane były po 0,89 zł.

Publikacja: 23.07.2018 05:07

Prezes PZ Cormay Janusz Płocica chce dokończyć prace nad urządzeniami laboratoryjnymi zbudowanymi w

Prezes PZ Cormay Janusz Płocica chce dokończyć prace nad urządzeniami laboratoryjnymi zbudowanymi w firmie.

Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

Pod koniec czerwca zgromadzenie z powodu braku kworum nie podjęło decyzji o emisji akcji.

PZ Cormay to producent odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej. Jest notowany na rynku głównym GPW od 2008 r.

Prezes spółki Janusz Płocica podkreśla, że według zarządu emisja jest konieczna, by nie doszło do spowolnienia prac nowymi produktami – analizatorami laboratoryjnymi własnej konstrukcji. Firma jest bowiem u progu wprowadzenia na rynek trzech analizatorów: hematologicznych Hermes Senior i Junior oraz biochemicznego Equisse, które dadzą jej możliwość dostępu do największej i najbardziej intratnej części rynku diagnostyki.

– Dla sprawnego, możliwie szybkiego dokończenia tych prac potrzebujemy dodatkowego finansowania. W obecnej sytuacji spółki uznaliśmy, że niewielka emisja akcji będzie najszybszym i najefektywniejszym sposobem pozyskania części z niezbędnych środków, na pozostałą część złożą się m.in. środki własne. Za emisją prywatną przemawiają zdecydowanie niższe koszty oraz szybkość jej procedowania. W sytuacji, gdy akcje będą obejmowane powyżej obecnego kursu, uznaliśmy, jako zarząd, że taki będzie w interesie obecnych akcjonariuszy – powiedział „Parkietowi" Janusz Płocica.

Kolejne walne zgromadzenie zwołane na 7 sierpnia będzie mogło przyjąć uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału bez obowiązku kworum. Co jeśli jednak tak się nie stanie?

– Będziemy kontynuować prace w ramach projektów w oparciu o środki własne i ewentualne zwiększone zadłużenie odsetkowe. Biorąc jednak pod uwagę wyniki spółki, musimy założyć, że taki wariant finansowania może odsunąć w czasie wprowadzenie analizatorów Hermes i Equisse na rynek – zaznacza Płocica.

Spółka w 2017 r. zakończyła prace nad pierwszą komercyjną wersją analizatora Equisse i do końca roku liczy na sprzedaż pierwszych urządzeń na rynkach zagranicznych. Zakłada też, że w tym roku nastąpi rejestracja analizatora Hermes Senior. PTW

Medycyna i zdrowie
Odbicie w wynikach Mercatora dało nadzieję
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka podrożała już o ponad 30 proc. Czy kurs może dalej rosnąć?
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka przejmuje. To dopiero początek
Medycyna i zdrowie
Amerykanie nie dotrzymali słowa. Kurs Pure tonie
Medycyna i zdrowie
Prezes Synektika: Szczyt możliwości jeszcze przed nami
Medycyna i zdrowie
Rozczarowujący kwartał Neuki. Kurs mocno w dół