Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 12:36 Publikacja: 19.09.2024 18:22
Patrycja Żupa-Marczuk, kierownik Biura Projektów Innowacyjnych „Energopomiar” Sp. z o.o.
Foto: materiały prasowe
Przez termin „woda” należy rozumieć zarówno wody powierzchniowe, jak i gruntowe (podziemne). E3 obejmuje wymogi dotyczące ujawniania informacji o zużyciu wody w ramach działalności jednostki, w odniesieniu do jej produktów i usług, jak również powiązanych informacji dotyczących poborów oraz zrzutów wody. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na to, jak powinny być interpretowane poszczególne pojęcia. Zużycie wody rozumiane jest jako ilość wody pobranej na teren jednostki (lub zakładu) i niezrzuconej z powrotem do środowiska wodnego lub strony trzeciej w ciągu okresu sprawozdawczego. Z kolei pobór wody to suma całej wody pobranej na teren jednostki ze wszystkich źródeł w celu dowolnego wykorzystania w ciągu okresu sprawozdawczego, a zrzut wody to suma ścieków i innych wód opuszczających granice organizacji i uwolnionych do wód powierzchniowych, gruntowych lub stron trzecich w ciągu okresu sprawozdawczego. Informacje te są ważne, ponieważ zgodnie ze standardem E3 podtematy związane z wodą objęte oceną istotności powinny dotyczyć wody, która obejmuje zużycie wód powierzchniowych, wód gruntowych, a także pobór i zrzut wody.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska poinformowała, że ze zbiornika Mietków, administrowanego przez Tauron, nastąpił "nieprognozowany zrzut wody", a Tauron miał o tym nie informować. Spółka odpiera zarzuty.
Filip Granek, współzałożyciel i prezes spółki XTPL, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Rozmowa o 12.00.
PKB Niemiec spadł w 2024 roku o 0,2 proc. - wynika ze wstępnego szacunku niemieckiego urzędu statystycznego Destatis.
Złoty o poranku notował niewielkie zmiany. Rynki żyją dzisiaj odczytami dotyczącymi inflacji.
Inflacja konsumencka wyniosła 4,7% w ujęciu rocznym w grudniu 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.
Mocne zachowanie akcji Dino wspiera notowania indeksu WIG20. Rynek czeka jednak na dane dotyczące amerykańskiej inflacji.
Grupa CCC planuje budowę w Polkowicach magazynu do obsługi sieci HalfPrice kosztem ok. 200 mln zł, podała spółka. Budowa centrum dystrybucyjnego ruszy na przełomie I/ II kw. 2025 r., a proces jego uruchomienia przewidziano w II kw. 2026 r.
W 2024 r. na największym rynku samochodowym w Europie zarejestrowano zaledwie 380 609 pojazdów elektrycznych, o 27,4 proc. mniej niż w roku poprzednim. Powolne przechodzenie na elektryki pogłębiło problemy flagowego przemysłu samochodowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas