Przez termin „woda” należy rozumieć zarówno wody powierzchniowe, jak i gruntowe (podziemne). E3 obejmuje wymogi dotyczące ujawniania informacji o zużyciu wody w ramach działalności jednostki, w odniesieniu do jej produktów i usług, jak również powiązanych informacji dotyczących poborów oraz zrzutów wody. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na to, jak powinny być interpretowane poszczególne pojęcia. Zużycie wody rozumiane jest jako ilość wody pobranej na teren jednostki (lub zakładu) i niezrzuconej z powrotem do środowiska wodnego lub strony trzeciej w ciągu okresu sprawozdawczego. Z kolei pobór wody to suma całej wody pobranej na teren jednostki ze wszystkich źródeł w celu dowolnego wykorzystania w ciągu okresu sprawozdawczego, a zrzut wody to suma ścieków i innych wód opuszczających granice organizacji i uwolnionych do wód powierzchniowych, gruntowych lub stron trzecich w ciągu okresu sprawozdawczego. Informacje te są ważne, ponieważ zgodnie ze standardem E3 podtematy związane z wodą objęte oceną istotności powinny dotyczyć wody, która obejmuje zużycie wód powierzchniowych, wód gruntowych, a także pobór i zrzut wody.
ESRS E3 dotyczy również zasobów morskich. Zgodnie z definicją, która została zawarta w załączniku II („Skróty i glosariusz terminów”) do ESRS, zasoby morskie rozumiane są jako zasoby biologiczne i niebiologiczne, który występują w morzach i oceanach. Mogą to być kopaliny głębokomorskie, żwiry czy też żywność pochodzenia morskiego. Według E3 termin zasoby morskie obejmuje zarówno wydobycie, jak i wykorzystanie takich zasobów, a także powiązaną działalność gospodarczą.
Wymogi dotyczące ujawniania informacji
Jeśli w wyniku badania podwójnej istotności standard dotyczący wody i zasobów morskich okaże się istotny, należy zmierzyć się z wymogami ujawnieniowymi. ESRS E3 jest zbudowany podobnie jak standard E2 („Zanieczyszczenia”) oraz E5 („Zasoby i GOZ”) i zawiera wymogi ujawnieniowe z obszaru zarządzania wpływami, ryzykami i szansami (E3-1 „Polityki związane z wodą i zasobami morskimi” oraz E3-2 „Działania i zasoby związane z wodą i zasobami morskimi”) oraz wymogi ujawnieniowe dotyczące mierników i celów (E3-3 „Cele związane z wodą i zasobami morskimi”, E3-4 „Zużycie wody” oraz E3-5 „Przewidywane skutki finansowe wynikające z wpływów, ryzyk i szans związanych z wodą i zasobami morskimi”).
Ujawnienie E3-1, czyli Polityki związane z wodą i zasobami morskimi, wymaga przedstawienia opisu polityk przyjętych w celu zarządzania istotnymi wpływami, ryzykami i szansami. W ramach tego ujawnienia spółka powinna wskazać, czy i w jaki sposób jej polityki odnoszą się do takich kwestii (o ile są istotne) jak gospodarka wodna, projektowanie produktów i usług pod kątem rozwiązywania problemów związanych z wodą i ochrony zasobów morskich czy zobowiązania do zmniejszenia istotnego zużycia wody na obszarach narażonych na ryzyko związane z wodą, w ramach własnych operacji oraz na wyższym i niższym szczeblu łańcucha wartości.
W ramach ujawnień spółka powinna podać, czy przyjęła polityki lub praktyki związane ze zrównoważonością oceanów i mórz, a w przypadku, gdy co najmniej jedna lokalizacja spółki położona jest na obszarze, na którym występuje wysoki deficyt wody i lokalizacja ta nie jest objęta polityką, spółka powinna oświadczyć, że taka sytuacja występuje, i podać przyczyny nieprzyjęcia takiej polityki. Polityki opisane w ramach E3-1 mogą być zintegrowane z szerszymi politykami środowiskowymi lub politykami związanymi ze zrównoważonym rozwojem.