Raportowanie luki płacowej ze względu na płeć (Gender Pay Gap) to wskaźnik, który już dzisiaj jest kalkulowany oraz raportowany przez niektóre spółki. Nieskorygowana luka płacowa jest jednym ze wskaźników obowiązkowych, które określone instytucje finansowe (banki, ubezpieczyciele, fundusze inwestycyjne) są zobowiązane raportować na podstawie unijnych rozporządzeń SFDR 2019/2088 oraz RTS 2022/1288. Ponieważ inwestorzy instytucjonalni raportują lukę płacową w odniesieniu do spółek (inwestycji), w które inwestują, to obowiązek raportowania jest niejako współdzielony, ponieważ wymaga od emitentów przekazania odpowiednich informacji, tak aby instytucje finansowe mogły spełnić swój obowiązek raportowy. Nieskorygowana luka płacowa jest również wskaźnikiem, który może zostać zaraportowany przez duże jednostki interesu publicznego, które raportują informacje niefinansowe pod dyrektywą NFRD 2014/95/UE według wybranego przez emitentów standardu raportowania (np. GRI). Nieskorygowana luka płacowa ze względu na płeć będzie musiała być raportowana według jednolicie przyjętego wskaźnika, zgodnie ze standardem ESRS S1-16, pod dyrektywą CSRD.
Obowiązek raportowania luki płacowej znajdzie zastosowanie w odniesieniu do dużych spółek notowanych i nienotowanych, przy czym aktywacja tego obowiązku nastąpi z podziałem na tury, tj. najpierw zaczną raportować te jednostki interesu publicznego, które do tej pory raportowały informacje niefinansowe pod dyrektywą NFRD (podmioty te muszą złożyć pierwszy raport w 2025 roku za rok poprzedni). Wskaźnik luki nieskorygowanej raportowany pod dyrektywą CSRD służy temu, aby inwestorzy instytucjonalni, którzy raportują na podstawie rozporządzenia SFDR, dostali od spółek, w które inwestują jednolicie przygotowane wskaźniki (informacje). Nowością legislacyjną w kontekście kalkulowania i ujawniania nieskorygowanej luki płacowej jest dyrektywa 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dalej: „dyrektywa w sprawie równości wynagrodzeń”), która wejdzie w życie za trzy lata, czyli 6 czerwca 2026 r. Obowiązek kalkulowania i ujawniania nieskorygowanej luki płacowej na podstawie dyrektywy w sprawie równości wynagrodzeń będzie dotyczył wszystkich pracodawców z krajów członkowskich UE (publicznych oraz prywatnych), którzy zatrudniają co najmniej 100 pracowników. Duzi pracodawcy (zatrudniający 250 lub więcej pracowników) będą zobowiązani do pierwszego ujawnienia luki płacowej ze względu na płeć w 2027 roku za okres poprzedniego roku kalendarzowego, a następnie do raportowania luki płacowej w odstępach rocznych. Średni pracodawcy (zatrudniający od 150 do 249 pracowników) będą zobowiązani do pierwszego ujawnienia luki płacowej ze względu na płeć w 2027 roku za okres poprzedniego roku kalendarzowego, a następnie do raportowania luki płacowej w odstępach trzyletnich. Mali pracodawcy (zatrudniający od 100 do 149 pracowników) będą zobowiązani do pierwszego ujawnienia luki płacowej ze względu na płeć w 2031 roku za okres poprzedniego roku kalendarzowego, a następnie do raportowania luki płacowej w odstępach trzyletnich. Pracodawcy zatrudniający mniej niż 100 pracowników będą mogli raportować lukę płacową ze względu na płeć dobrowolnie, chyba że Polska podczas implementacji dyrektywy w sprawie równości wynagrodzeń postanowi, że również spółki zatrudniające poniżej 100 pracowników powinny obligatoryjnie obliczać i ujawniać lukę płacową.
Dyrektywa w sprawie równości wynagrodzeń wymaga, aby nieskorygowana luka płacowa była obliczana w wysokości ogólnej (dla wszystkich zatrudnionych pracowników) oraz z podziałem na kategorie [zaszeregowania] pracowników, wykonujących tę samą pracę lub pracę tej samej wartości. Warto zaznaczyć, że sposób liczenia nieskorygowanej luki płacowej ze względu na płeć na podstawie dyrektywy w sprawie równości wynagrodzeń jest taki sam jak na podstawie dyrektywy CSRD według standardu ESRS S1-16 (ten sam wzór).
Jakie są konsekwencje luki płacowej?
W pierwszej kolejności spółka, która ujawni lukę płacową w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, będzie musiała podjąć działania zaradcze w celu samodzielnego wyeliminowania luki płacowej. W dalszej kolejności spółka, która: (i) ujawni lukę płacową wynoszącą co najmniej 5 proc. między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w którejkolwiek kategorii (zaszeregowania) pracowników oraz (ii) nie będzie potrafiła uzasadnić takiej różnicy w średnim poziomie wynagrodzenia na podstawie obiektywnych i neutralnych pod względem płci kryteriów, a także (iii) nie zaradzi takiej nieuzasadnionej luce płacowej w ciągu sześciu miesięcy od dnia zaraportowania luki płacowej – będzie zobowiązana do przeprowadzenia oceny wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników (np. ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami wybieranymi ad hoc). Wspólna ocena wynagrodzeń to szczegółowe badanie, które polega na identyfikowaniu przyczyn powodujących nieuzasadnione różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w danej spółce (np. różny odsetek kobiet i mężczyzn na najniżej płatnych oraz najwyżej płatnych stanowiskach w organizacji) oraz mające wypracować środki zaradcze, które powinny zostać wdrożone, aby wyeliminować lukę płacową. Konsekwencją ujawnienia luki płacowej może być również to, że pracownicy zaczną występować do sądów pracy z pozwami o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie z tytułu nierównego traktowania (dyskryminacji) w zatrudnieniu. Z pozwami o odszkodowanie będą mogli występować nie tylko obecni, ale również dawni pracownicy spółki, ponieważ dyrektywa zastrzega, iż osoba poszkodowana będzie miała co najmniej trzy lata na dochodzenie swoich roszczeń, a termin ten będzie liczony dopiero od dnia, w którym pracownik (były pracownik) stanie się świadomy naruszenia swoich praw, lub od dnia, w którym będzie można w sposób uzasadniony oczekiwać, że pracownik (były pracownik) mógł stać się świadomy naruszenia swoich praw.