Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.12.2017 08:07 Publikacja: 15.12.2017 08:07
Foto: AdobeStock
Wycena bitcoina rośnie jak na drożdżach, a Twitter pełny jest wpisów pokazujących, że przypadkowi ludzie rozmawiają o kryptowalucie i chcą wsiąść do pędzącego pociągu. Krytyczne argumenty dotyczące oderwanej od rzeczywistości wyceny i dynamiki jej zmian nawet ze strony entuzjastów kryptowalut nie zniechęcą tych osób do zainwestowania pieniędzy. I nie ma w tym nic dziwnego. Roczna stopa zwrotu rzędu 1700 proc. robi wrażenie na każdym. A fakt, że kurs bitcoina wydostawał się z kilkudziesięcioprocentowych korekt, tylko utwierdza w przekonaniu, że nadal warto wejść na ten rynek. Jestem przekonany, że jeszcze wiele osób się na to zdecyduje, mimo ostrzeżeń ze strony KNF i wielu przedstawicieli tzw. mainstreamu finansowego. Postanowiłem wtopić się w tłum i dla eksperymentu również nabyć skromną część kryptowaluty, zaledwie 0,00144799 BTC (w momencie zawierania transakcji wartych prawie 24 USD). Mając jednak na uwadze kwestie bezpieczeństwa, na które uczulają przedstawiciele środowiska kryptowalut, postarałem się to zrobić tak, by zminimalizować ryzyko utraty swoich środków i wpadnięcia w pułapkę nieuczciwych firm i serwisów, które wyłudzają bitcoiny. Jak to przebiegało?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas