Z ostatnich danych firmy GfK wynika, że w drugim kwartale po raz pierwszy w ciągu ostatnich pięciu lat na znaczeniu straciła sprzedaż internetowa. Średnio już co trzeci zakup dóbr trwałych został dokonany online, ale to o 8 pkt proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.
Ogółem w naszym kraju w pierwszym półroczu 2022 r. rynek dóbr technologicznych wzrósł o 13 proc. w ujęciu wartościowym, ale ilościowo jedynie 1 proc., co pokazuje skalę wzrostu cen.
przekracza już wartość handlu internetowego w Polsce i nawet przy okresowych zmianach trend będzie się utrzymywał. Choć zwyżki mogą być mniejsze.
– W całym 2022 r. spodziewamy się niewielkich spadków sprzedaży rok do roku. Popyt na dobra trwałe wyhamował, w ostatnich miesiącach zmagaliśmy się z falami Covid-19, inflacją, przerwami w łańcuchach dostaw oraz skutkami wojny w Ukrainie – tłumaczy Artur Noga-Bogomilski z GfK Polonia.
– Nie bez znaczenia jest także wzrost średnich cen produktów z kategorii dóbr trwałych, porównując dane z czerwca 2022 r. do stycznia 2020 r., wzrosły one aż o 26 proc. – dodaje.