Niespodziewane nowe kłopoty Ruchu

Wydawało się, że Ruch powoli wychodzi na prostą. Znalazł potencjalnego inwestora w postaci PKN Orlen. W połowie kwietnia zarówno więksi, jak i mniejsi wierzyciele (tu nie było jednomyślności) firmy zgodzili się na proponowaną przez nią redukcję części długów.

Publikacja: 30.05.2019 05:00

Niespodziewane nowe kłopoty Ruchu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Większym Ruch jest winny 143 mln zł, mniejszym 19 mln zł. Większych poprosił o zgodę na umorzenie 80 proc. długu, mniejszych o rezygnację z 50 proc. wierzytelności. Do pełni szczęścia brakowało zgody sądu na wykonanie układu.

Decyzja sądu jest jednak niekorzystna dla Ruchu. Sąd rejonowy w Warszawie odmówił w środę zatwierdzenia układu. Miał zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia głosowań wierzycieli w sprawie przyjęcia układu.

Część mniejszych wierzycieli twierdziła też, że nie mieli pełnych informacji na temat propozycji układowych. Co więcej, jak doniósł „Puls Biznesu", jeden z konkurentów Ruchu, firma Garmond, skierował do Komisji Europejskiej skargę. Uważa, że kontrolowane przez polskie państwo spółki: Alior Bank, PZU oraz PKN Orlen, udzieliły Ruchowi niedozwolonej pomocy publicznej.

O skardze Garmondu poinformował sąd. Powołał się przy tym na przepis, który uniemożliwia sądowi zatwierdzenie układu, jeśli narusza on prawo. Dotyczy to także przypadku udzielenia pomocy publicznej niezgodnie z przepisami.

– Czekamy na doręczenie pisemnego postanowienia w przedmiocie odmowy zatwierdzenia układów w PPU 1 oraz PPU 2 (Przyspieszone Postępowania Układowe z większymi oraz mniejszymi wierzycielami) wraz z uzasadnieniem – poinformował w środę Ruch. – Postanowienie nie jest prawomocne. Spółka nie zgadza się z wydanymi przez sąd postanowieniami, w związku z czym zamierza zaskarżyć je do sądu II instancji – zapowiedziała firma.

Ruch jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. W tym roku kończy 100 lat. Brak zgody sądu na układ z wierzycielami to zagrożenie dla dalszego istnienia tego dystrybutora prasy. PSK

Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan
Handel i konsumpcja
Asbis dobrze zaczął rok. Sprzedaż odbija