Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) powstała we wrześniu 1960 r. w Bagdadzie. Członkami założycielami zostały Iran, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Wenezuela oraz gospodarz konferencji - Irak. Później dołączyli też - Katar (1961 r.), Indonezja (1962 r.), Libia (1962 r.), Zjednoczone Emiraty Arabskie (1967 r.), Algieria (1969 r.), Nigeria (1971 r.), Ekwador (1963 r.) i Gabon (1975 r.). Ekwador i Gabon wycofały się jednak z OPEC, odpowiednio w 1992 i 1994 r.
Jak powstała OPEC
Podstawowym celem działalności OPEC, jak każdego kartelu, miało być odpowiednie limitowanie dostaw na światowe rynki ropy, by podtrzymywać satysfakcjonujący członków tej organizacji poziom cen. OPEC miała być też odpowiedzią państw posiadających złoża ropy naftowej na działania podjęte w latach 1920-1960 przez największe międzynarodowe koncerny, które nieformalnie same między sobą ustalały korzystne ceny ropy, nie zważając na interesy państw, na których terenach znajdowały się złoża. Przed II wojną światową brak odpowiedniej infrastruktury, technologii, sieci rafineryjnych oraz sieci dystrybucyjnych spowodowały, że kraje produkujące ropę naftową były praktycznie zdane na łaskę zachodnich koncernów. Sytuacja ta zaczęła się jednak zmieniać po wojnie. Producenci ropy zaczęli upominać się o zyski zagrabiane w przeważającej części przez koncerny. Pierwszy sygnał dała Wenezuela. Już w 1943 r. zdołała wynegocjować umowy, na mocy których przypadła jej połowa zysków z eksportu ropy z jej złóż. Z kolei w 1947 r. parlament irański przegłosował nowe przepisy, które spowodowały konieczność renegocjacji umów zawartych z koncernem Anglo-Iran (obecnie British Petroleum). Negocjacje na temat nowego porozumienia zakończyły się fiaskiem i w maju 1951 r. rząd znacjonalizował miejscowy sektor naftowy.
W latach 50. XX wieku znacznie wzrósł na światowych rynkach popyt na ropę, jednak jednocześnie wyraźnie zwiększono produkcję. Wydobywające ten surowiec kraje, które wcześniej podpisały z koncernami naftowymi umowy o 50-proc. podziale zysków, nie uwzględniły bowiem w tych porozumieniach rynkowych zmian cen ropy, lecz zaakceptowały ceny stałe. W efekcie, by osiągnąć większe korzyści wciąż zwiększano produkcję. W tych okolicznościach po początkowym wzroście, ceny wyraźnie spadły, ograniczając zyski ponadnarodowych koncernów i samych zainteresowanych krajów.
Aby przywrócić zyskowność branży, w 1958 r. międzynarodowe koncerny, odbiorcy ropy z krajów ją wydobywających, zaczęły obniżać ceny oferowane za ten surowiec. W 1959 r. spektakularny krok uczynił British Petroleum, zmniejszając cenę o 10%. W 1960 r. miała miejsce kolejna redukcja, co ostatecznie skłoniło pięć państw do założenia OPEC, by skutecznie bronić swoich interesów.