Pomysł cyfrowego nadawania programu radiowego ma już 20 lat - w 1980 r. niemiecki Institut für Rundfunk Technik rozpoczął prace nad kodowaniem naziemnej transmisji w postaci zer i jedynek. Kierunek rozwoju wyznaczyły standardy cyfrowego zapisu dźwięku na trwałych nośnikach - właśnie zaczynał się triumfalny pochód dysku kompaktowego.
10 lat temu opracowany został standard DAB (Digital Audio Broadcasting), który obecnie jest wdrażany w krajach zachodnioeuropejskich. USA i Japonia planują wdrożenie własnych standardów. W Stanach Zjednoczonych lansowany jest standard IBOC (In-band On-channel), polegający na "cyfryzacji" nadawania w paśmie FM (wspiera go m.in. Lucent Digital Radio). Japonia rozwija własny standard naziemnego radia cyfrowego, technologicznie zbliżony do DAB Terrestial Integrated Services Digital Broadcasting (w skrócie - ISDB-T). Jest to technologia nadawania zarówno programów telewizyjnych, jak i radiowych.
Szczytne plany
W 1995 r. Europejska Konferencja Administracji Poczt i Telekomunikacji (CEPT) zorganizowała konferencję w Wiesbaden, na której przyjęto plan zagospodarowania częstotliwości na potrzeby naziemnej cyfrowej radiofonii w Europie. Zdecydowano, że DAB będzie wykorzystywał dwa spektra częstotliwości: tzw. VHF III (pasmo programów telewizyjnych) oraz wysokie pasmo UHF-L. W każdym z pasm na DAB zarezerwowano fragment spektrum o szerokości 1,5 MHz, w którym umieszczony zostanie tzw. multipleks - czyli blok zakodowanych zerojedynkowo programów. Multipleks może mieścić kilka (ok. sześciu) programów radiowych oraz serwisy dodane (transmisja danych, przekazy tekstowe itp.).
Przeszkodą w rozwoju DAB są cały czas ceny odbiorników. Już kilku producentów ma je w swojej ofercie, m.in. Sony Technics, Grundig i Bosch. Domowy Tuner DAB kosztuje około 300 USD. Są już także pierwsze urządzenia samochodowe i tylko kilka modeli radioodbiorników przenośnych. Obecnie w ramach promocji cyfrowego radia w Wielkiej Brytanii można kupić model przenośny cyfrowego odbiornika w okazyjnej cenie 99 funtów. Akcja jest sponsorowana przez organizację zrzeszającą nadawców.