IAIS (International Association of Insurance Supervisors), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Organów Nadzoru Ubezpieczeniowego, działa od ośmiu lat. To światowe forum instytucji kontrolujących rynki asekuracji i reasekuracji przyjmuje dla siebie cztery podstawowe zadania.
Pierwszym jest ustalanie i promowanie wśród krajowych kontrolerów zasad i standardów, które powinny obowiązywać w nadzorowaniu towarzystw ubezpieczeniowych i reasekuratorów. Drugie to szkolenie urzędników pracujących w tych instytucjach. Stowarzyszenie promuje również współpracę między organami nadzoru. Ostatnia, ale równie ważna jak poprzednie dziedzina działalności IAIS, to koordynacja swych przedsięwzięć z pracami instytucji regulujących funkcjonowanie innych rynków finansowych, które nadzorują giełdy kapitałowe, banki i fundusze inwestycyjne - m.in. Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego i Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych. Ostatnio zresztą w tej sferze pracy IAIS pojawiły się pewne ułatwienia, gdyż w wielu krajach doprowadzono do połączenia nadzorów, zajmujących się różnymi sektorami rynku finansowego, tworząc jedną potężną instytucję - supernadzorcę całego rynku.
Również u nas nastąpi częściowa integracja nadzorów finansowych. Sejm pracuje nad ustawą, która w miejsce dotychczas działających trzech kontrolerów sektora ubezpieczeń: PUNU, zajmującego się towarzystwami ubezpieczeń majątkowych i życiowych, UNFE, mającego pod swym nadzorem otwarte fundusze emerytalne i pracownicze programy emerytalne oraz UNUZ, kontrolującego kasy chorych, stworzy jeden Urząd Nadzoru Ubezpieczeń.
Obserwator IAIS
W sumie status członkowski IAIS posiada obecnie ponad sto instytucji, które w swoich krajach nadzorują i kontrolują działalność towarzystw ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Znajduje się wśród nich polski Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń. W obecnej kadencji PUNU należy do Komitetu Wykonawczego organizacji. Nasz nadzór ubezpieczeniowy organizował w 1997, 1999 i 2000 r. regionalne konferencje nadzorów.