Globalny supernadzorca

Jeszcze nigdy w historii gospodarki tak wiele nie zależało od współpracy międzynarodowej. Właśnie dlatego, w coraz bardziej integrującym się ekonomicznie świecie, współdziałanie między państwowymi władzami finansowymi, prywatnymi instytucjami finansowymi i organizacjami międzynarodowymi jest konieczne. Kooperacji w dziedzinie standardów działania ubezpieczycieli służy światowa organizacja nadzorów ubezpieczeniowych.

Publikacja: 29.01.2002 09:11

IAIS (International Association of Insurance Supervisors), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Organów Nadzoru Ubezpieczeniowego, działa od ośmiu lat. To światowe forum instytucji kontrolujących rynki asekuracji i reasekuracji przyjmuje dla siebie cztery podstawowe zadania.

Pierwszym jest ustalanie i promowanie wśród krajowych kontrolerów zasad i standardów, które powinny obowiązywać w nadzorowaniu towarzystw ubezpieczeniowych i reasekuratorów. Drugie to szkolenie urzędników pracujących w tych instytucjach. Stowarzyszenie promuje również współpracę między organami nadzoru. Ostatnia, ale równie ważna jak poprzednie dziedzina działalności IAIS, to koordynacja swych przedsięwzięć z pracami instytucji regulujących funkcjonowanie innych rynków finansowych, które nadzorują giełdy kapitałowe, banki i fundusze inwestycyjne - m.in. Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego i Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych. Ostatnio zresztą w tej sferze pracy IAIS pojawiły się pewne ułatwienia, gdyż w wielu krajach doprowadzono do połączenia nadzorów, zajmujących się różnymi sektorami rynku finansowego, tworząc jedną potężną instytucję - supernadzorcę całego rynku.

Również u nas nastąpi częściowa integracja nadzorów finansowych. Sejm pracuje nad ustawą, która w miejsce dotychczas działających trzech kontrolerów sektora ubezpieczeń: PUNU, zajmującego się towarzystwami ubezpieczeń majątkowych i życiowych, UNFE, mającego pod swym nadzorem otwarte fundusze emerytalne i pracownicze programy emerytalne oraz UNUZ, kontrolującego kasy chorych, stworzy jeden Urząd Nadzoru Ubezpieczeń.

Obserwator IAIS

W sumie status członkowski IAIS posiada obecnie ponad sto instytucji, które w swoich krajach nadzorują i kontrolują działalność towarzystw ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Znajduje się wśród nich polski Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń. W obecnej kadencji PUNU należy do Komitetu Wykonawczego organizacji. Nasz nadzór ubezpieczeniowy organizował w 1997, 1999 i 2000 r. regionalne konferencje nadzorów.

Jednak w działalności Międzynarodowego Stowarzyszenia Organów Nadzoru Ubezpieczeniowego biorą udział nie tylko instytucje państwowe, chociaż to właśnie one stworzyły tę organizację i odgrywają najważniejszą rolę na jej forum. Od trzech lat w prace zaangażowani są również inni, którzy zawodowo zajmują się działalnością w tej branży, jak: stowarzyszenia brokerów, aktuariuszy, doradców, audytorów, izby gospodarcze ubezpieczycieli z różnych krajów, międzynarodowe instytucje finansowe, a nawet niektóre bardziej znaczące na rynku towarzystwa ubezpieczeniowe i reasekuratorzy. Nie są oni członkami, ale tzw. obserwatorami w IAIS.

Taka formuła daje im możliwość udziału w oficjalnej procedurze konsultowania projektowanych standardów działania nadzorów, zanim zostaną one ostatecznie opracowane i przyjęte, a następnie staną się częścią prawa w poszczególnych krajach. Dotychczas do stowarzyszenia przystąpiło ponad 60 obserwatorów, a wśród nich Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, największa grupa ubezpieczeniowa na świecie - AXA, Lloyd`s - renomowany londyński koncern specjalizujący się w ubezpieczeniach transportowych, amerykańska grupa AIG i towarzystwo Chubb, dwa giganty japońskiego rynku - Tokyo Marine and Fire Insurance i Dai-Ichi oraz drugi z największych światowych reasekuratorów - Swiss Re.

Z Polski, jako obserwator, w przedsięwzięciach Międzynarodowego Stowarzyszenia Organów Nadzoru Ubezpieczeniowego uczestniczy Polska Izba Ubezpieczeń, czyli samorząd towarzystw ubezpieczeniowych działających na naszym rynku.Zgromadzenie

i Grupy Robocze

Najwyższą władzą IAIS jest Zgromadzenie Ogólne, składające się ze wszystkich instytucji członkowskich. Zgromadzenie obraduje na dorocznej konferencji, która co roku odbywa się w innym kraju. To właśnie ono ustala główne kierunki działań organizacji na następny rok.

Poza Zgromadzeniem Ogólnym, w strukturach Międzynarodowego Stowarzyszenia Organów Nadzoru Ubezpieczeniowego znajduje się też Komitet Wykonawczy, który kieruje realizacją wszelkich celów wyznaczonych na dany rok oraz Sekretariat, pomagający w większości działań i koordynujący je. Sekretariat ma siedzibę w szwajcarskiej Bazylei. Jednak najważniejsze bieżące prace wykonują komitety i podkomitety oraz grupy robocze i zespoły zadaniowe. Czołowe znaczenie wśród nich ma Komitet Techniczny. Właśnie w nim i jego podkomitetach eksperci wypracowują propozycje standardów regulacji i nadzorowania rynku ubezpieczeniowego, które mają obowiązywać na całym świecie. Niezwykle istotna jest działalność Grupy Roboczej ds. Planowania, analizującej problemy i proponującej średnioterminowe cele IAIS oraz Zespołu Zadaniowego ds. Oceny i Wdrażania Podstawowych Zasad, który zapewnia bieżące stosowanie standardów nadzorczych, ocenia je i analizuje wyniki tych ocen. Ważną rolę odgrywa też podkomitet analizujący wymagania dotyczące wypłacalności ubezpieczycieli i reasekuratorów, szacowania wypłacalności i zarządzanie ryzykiem przez towarzystwa oraz przygotowujący zasady, standardy i wydawnictwa konsultingowe na ten temat.

Jeden z podkomitetów zajmuje się bardzo ważnym w wielu krajach, nie tylko pod względem kryminalnym, ale także ekonomicznym, problemem przestępczości ubezpieczeniowej. Jego dziełem jest wiele opracowań i dokumentów, dotyczących zapobiegania oraz wykrywania oszustw popełnianych na szkodę towarzystw ubezpieczeniowych przez ich klientów lub pracowników.

Inny podkomitet rozwija standardy i zasady reasekuracji, zarówno jeśli chodzi o ocenę ochrony reasekuracyjnej towarzystw ubezpieczeniowych, jak i nadzór nad działalnością reasekuratorów na rynku.

Obecnie, gdy mamy do czynienia z globalizacją i błyskawicznym rozwojem technologii informatycznej, szczególnie ważną rolę odgrywa dorobek komitetów zajmujących się tworzeniem norm sprzedaży produktów ubezpieczeniowych przez internet i standardów nadzoru nad grupami finansowymi.

Dla naszego kraju wyjątkowo ważne są z kolei prace komitetu wspomagającego tworzenie i rozwój instytucji nadzoru ubezpieczeń na rynkach wschodzących (emerging markets), oraz Podkomitetu ds. Edukacji, który przygotowuje materiały szkoleniowe i organizuje seminaria dla urzędników nadzorujących rynek asekuracyjny.

Normy XXI wieku

Na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym IAIS, 9 stycznia 2002 roku w Tokio, przedstawiciele krajowych organów nadzoru przyjęli pięć nowych dokumentów, zawierających standardy, zgodnie z którymi powinny działać takie instytucje. Celem tych norm jest przede wszystkim ułatwienie przepływu informacji między nadzorami, a także poprawa nadzoru nad branżą ubezpieczeniową zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Dokument "Zasady dotyczące odpowiedniej wysokości kapitału oraz wypłacalności" zawiera 14 zasad oceny poziomu wypłacalności dla ubezpieczycieli na życie oraz zajmujących się ubezpieczeniami mienia i odpowiedzialności cywilnej.

Drugi zespół standardów umożliwia pośrednie nadzorowanie firm reasekuracyjnych tak, aby ochrona, którą oferują ubezpieczycielom, była wymierna.

Kolejny dokument zaleca instytucjom nadzorczym pełną i regularną wymianę informacji zarówno między sobą, jak i z kontrolerami innych instytucji i rynków finansowych. Taka wymiana ma przecież podstawowe znaczenie, gdy wielu ubezpieczycieli, grup ubezpieczeniowych i finansowych działa na poziomie ponadnarodowym, a nawet globalnym.

W następnym zbiorze dyrektyw IAIS wskazuje, że rozszerza się zjawisko wykorzystywania różnorodnych instytucji finansowych, również firm ubezpieczeniowych, do "prania brudnych pieniędzy", czyli legalizacji zysków osiągniętych z naruszeniem prawa.

Stowarzyszenie podkreśla przy tym konieczność stosowania przez ubezpieczycieli zasady "znaj swojego klienta" oraz ścisłego współdziałania z policją i prokuraturą.

W ostatnim dokumencie organizacja nadzorów mówi o potrzebie większej otwartości oraz o ujawnianiu rzetelnych i aktualnych informacji o ubezpieczycielu. Otwartość umożliwia zrozumienie przez klientów trudnej sytuacji finansowej firmy, jeśli taka ma miejsce - uważają przedstawiciele nadzorów.

Przewodniczącym IAIS jest Manuel Aguilera-Verduzco, równocześnie prezes meksykańskiej Państwowej Komisji Ubezpieczeń i Gwarancji. Poprzednio zasiadał on w Komitecie Wykonawczym stowarzyszenia, a później sprawował funkcję jego wiceprzewodniczącego. Na stanowisku szefa IAIS zastąpił Amerykanina Hanleya Clarka, kierującego rodzimym nadzorem ubezpieczeniowym w stanie Wirginia Zachodnia. Wiceprzewodniczącym IAIS jest Tom Karp, dyrektor australijskiego Zarządu Regulacji Ubezpieczeń. Natomiast w skład Komitetu Wykonawczego w tej kadencji wchodzą przedstawiciele nadzorów z Kanady, Chile, Wyspy Guernsey, Japonii, Niemiec, Polski, Portugalii, RPA, Singapuru, USA i Wielkiej Brytanii.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego