John Forbes Nash Junior przyszedł na świat 13 czerwca 1928 roku w miejscowości Bluefield, w górniczej Wirginii Zachodniej. Jego ojciec John Forbes Senior był inżynierem, pracował dla firmy energetycznej Appalachian Power Company. Junior rozwijał się jak normalny, przeciętnie uzdolniony chłopak, nie przejawiał specjalnego pociągu do żadnej z nauk, dopóki gdzieś na przełomie 13 i 14 roku życia nie przeczytał książki "Men of Mathematics", pasjonującej opowieści o wielkich matematykach autorstwa Erica Bella. Już wtedy nastoletni Nash postanowił udowodnić Wielkie Twierdzenie Fermata.
Zapewne za radą rodziców rozpoczął praktyczne studia chemiczne na stanowym uniwersytecie. Wkrótce jednak porzucił machanie probówką dla matematyki teoretycznej. Na studia doktoranckie do Princeton dziewiętnastoletni Nash przyjechał w 1948 roku. Cztery lata wcześniej dwójka uniwersyteckich matematyków John von Neuman i Oskar Morgenstern opublikowała pracę "Teoria gier i zachowań ekonomicznych" (The Theory of Games and Economic Behavior). Teoria gier była wtedy modna w Princeton, zajmowano się nią tam bardziej niż na jakimkolwiek innym uniwersytecie świata. Jej urokowi uległ również Nash, który w 1950 roku napisał pracę doktorską na temat teorii gier. Nazwał ją "Gry niezespołowe" (Non - cooperative games). Po 45 latach licząca 27 stron praca doktorska zostanie wyróżniona Noblem przez Królewską Akademię Nauk Szwecji.
W 1957 roku John poślubia Alicję Larde. 20 stycznia 1959 roku John Forbes Nash Jr. pojawia się na herbatce matematyków Massachusettes Institute of Technology. Donośnym, nie znoszącym sprzeciwu głosem stwierdza, że na pierwszej stronie "The New York Times" znalazł zakodowaną wiadomość kosmitów do rządu Ziemi, którą tylko on, Nash, jest w stanie przetłumaczyć.
Koegzystencja według Nasha
Teoria gier próbuje wyjaśniać zachowania ludzi przez analizowanie przyjmowanych przez nich strategii dla maksymalizowania korzyści osiąganych w różnych układach społecznych. Można ją nazwać matematycznym studium racjonalnych zachowań w sytuacjach, kiedy uczestnicy analizowanych zdarzeń mają całkowitą swobodę działania. Pojęcia teorii gier, takie jak konkurencja, współpraca, monopol, ryzyko są terminami jakby żywcem wyjętymi z opisu świata ekonomii, ale używają jej również politycy, inżynierowie, wojskowi - wszyscy ci, którzy podejmują ważne społecznie decyzje.