Historia długa i burzliwa
Początki London Stock Exchange sięgają połowy XVIII w. W 1760 r. wzmiankuje się już o pierwszych maklerach handlujących towarami w londyńskim klubie Jonathan`s Coffee House. W 1773 r. członkowie klubu przegłosowali zmianę jego nazwy na giełdę. Jednak dopiero w 1801 r. wprowadzono pierwsze przepisy formalnie regulujące ten rynek i przyznano mu status giełdy. London Stock Exchange działa więc prawie od ponad 200 lat (200. rocznicę istnienia obchodzono hucznie w ub.r.). Jedyna przerwa w funkcjonowaniu londyńskiej giełdy, najstarszej spośród czołowych światowych rynków akcji, miała miejsce podczas I wojny światowej. Giełda zamknęła swoje podwoje w lipcu 1914 r., a wznowiła działalność dopiero na początku 1915 r. W 1972 r. London Stock Exchange przeniosła się do nowego 26-piętrowego budynku, a uroczyście otworzyła go królowa Elżbieta II.
Przełomowy dla LSE był 1986 r. Wprowadzono wówczas szereg nowych przepisów, które zmodernizowały tę, trzymającą się tradycyjnych zasad funkcjonowania, instytucję. Zezwolono m.in. zagranicznym instytucjom na członkostwo w giełdzie, ustanowiono nowe przepisy dotyczące wielkości prowizji od obrotu akcjami i zmieniono nieco system handlu, ograniczając tradycyjną metodę typu open-outcry, kiedy to maklerzy porozumiewali się za pomocą gestów i okrzyków. Zastąpiły ją dwa systemy komputerowe - SEAQ i SEAQ International oraz telefoniczny sposób porozumiewania się między maklerami.
W 1997 r. LSE wprowadziła nowy, elektroniczny system obrotu akcjami - SETS i zrezygnowała z tradycyjnych metod prowadzenia handlu. W wiele wydarzeń obfitował również rok 2000. Nie powiodła się m.in. zapowiedziana już fuzja LSE z Deutsche Börse. Giełdę przekształcono w spółkę akcyjną o nazwie London Stock Exchange Plc. i rozpoczęto handel jej walorami w wewnętrznym systemie obrotu londyńskiego biura maklerskiego Cazenove. W lipcu 2001 r. akcje LSE trafiły do obrotu na własnym rynku.
Rynek w czołówce