Opcja kupna jest out-of-the-money, jeżeli cena akcji jest niższa niż cena wykonania opcji (np. opcję możemy wykonać po 50 USD, a jej obecna cena wynosi 40 USD). Opcja sprzedaży jest out-of-the-money, jeżeli cena akcji jest wyższa niż cena wykonania opcji (np. opcję możemy wykonać po 50 USD, gdy obecna cena akcji wynosi 60 USD). Opcja kupna lub sprzedaży jest at-the-money, jeżeli cena akcji jest równa cenie jej wykonania (np. opcję możemy wykonać po 50 USD, a cena akcji wynosi 50 USD).
Wielkość kontraktu
i depozyty na rynku opcji
Wielkość kontraktu opcyjnego wynosi z reguły 100 jednostek wartości bazowej. Kupując opcję call na akcje 3M, których cena wykonania wynosi 105 USD, otrzymujemy wartość kontraktu w wysokości 10 500 USD.
Podstawową cechą opcji jest zakaz ich kupowania na kredyt. Nabywca opcji jest zobowiązany do pełnej zapłaty za nią następnego dnia rano po dokonaniu transakcji. Na rynku amerykańskim istnieje jeden wyjątek od tej reguły. W styczniu 2000 roku władze NYSE wprowadziły zasadę, że kupujący długoterminowe opcje o terminie wygaśnięcia dłuższym niż 9 miesięcy muszą mieć 75% pokrycie transakcji.
Reguły dotyczące sprzedających (wystawiających opcje) są zróżnicowane. Podobnie jak w przypadku futures muszą oni uiszczać depozyt. Jego wielkość zależy od kilku czynników. Po pierwsze, niektóre instytucje nadzorujące rynek terminowy narzucają pewne regulacje w tej mierze. Na przykład, amerykański Federal Reserve Board wyznacza minimalną wielkość depozytu (margin requirements), która musi wynosić 50% sprzedawanych opcji. Po drugie, wiele zależy od giełd derywatów oraz biur maklerskich pośredniczących w zawieraniu transakcji. Brokerzy mają prawo do podwyższania wartości depozytów, które muszą posiadać emitenci opcji. Uzależniają to od stopnia znajomości inwestora, częstotliwości dokonywania transakcji, wielkości i stopnia ryzyka aktywów, którymi on dysponuje. Po trzecie, wielkość depozytu zależy od rodzaju opcji. Po czwarte wreszcie, niektórzy inwestorzy wystawiają opcje, nie posiadając instrumentu bazowego na swoim rachunku. Tutaj reguły depozytowe są najsurowsze.
Standaryzacja opcji
Opcje, podobnie jak futures, są instrumentem wystandaryzowanym. Mogą one wygasać w różnych miesiącach (od stycznia do grudnia). Każdy instrument pochodny ma jednak dokładnie określoną datę wygaśnięcia (zakończenia jego życia). Dla opcji taką datą jest każda sobota, następująca po trzecim piątku w miesiącu wygaśnięcia. W piątek kończy się obrót giełdowy opcją, a w sobotę można ją po raz ostatni wykonać.
Standaryzcja opcji przejawia się także w innych cechach: cenach wykonania i ich oznaczeniu. Cena wykonania opcji jest ustalana w odstępach o 10,5 i 2,5 USD w zależności od ceny wartości bazowej na rynku kasowym. Ponadto każda opcja ma specyficzne oznaczenie.
Oznaczenie opcji (kod) składa się z szeregu liter i cyfr. Odczytanie kodu może sprawiać wiele kłopotów. Każda giełda derywatów może ustalać kod obowiązujący wyłącznie na tej giełdzie. W rzeczywistości kody są w Sposób odczytywania kodu podamy na przykładzie największego rynku opcji na akcje na świecie - amerykańskiego. Skrót opcji nie jest zawsze jednoznaczny z tickerem (oznaczeniem spółki, które identyfikuje jej akcje). Na Nasdaqu spotyka się często spółki, których ticker bywa czteroliterowy (np. BRCM). Opcje takich firm zazwyczaj zawierają dwie pierwsze litery tickera zakończone literą Q. Dla opcji Microsoftu początek kodu będzie tak wyglądał MSQ, a nie MSFT.
Kod nie tylko identyfikuje spółkę, ale także datę wygaśnięcia opcji w podziale na rodzaj opcji oraz cenę wykonania opcji. Świat opcji jest, niestety, skomplikowany, dlatego inne kody literowe mają opcje call i put (mimo że mogą wygasać np. w tym samym miesiącu). Opcję typu call, która wygasa w styczniu, oznacza się literą A, zaś opcję put kończącą życie w tym miesiącu - literą M.
Dodatkowo kod opcji na akcję zawiera oznaczenie ceny, po której można ją wykonać. Litera A oznacza, że cena wykonania wynosi 5,105, 205 lub 305 USD. Porównujemy to z ceną akcji na rynku kasowym, która wynosi np. 10 USD. Najbliżej tej kwoty jest cena wykonania 5 USD. Pozostałe wartości są zbyt odległe od kursu akcji na rynku kasowym, zatem nie mogą wchodzić w grę. Zdarzają się wprawdzie opcje, których cena wykonania znacząco różni się od kursu akcji na rynku kasowym (mówi się wtedy o nich deep-in-the-money lub deep-out-of-the money). Nie spotyka się jednak opcji, których cena wykonania różni się od kursu na rynku kasowym o więcej niż kilkadziesiąt procent.
Jedna z bardziej płynnych opcji na akcje ma oznaczenie IBMAA. Kod ten należy odczytać następująco: opcja dotyczy akcji IBM, uprawnia ona do kupna tych akcji, wygasa w styczniu, a cena jej wykonania wynosi 105 USD.
Opcje egzotyczne
Opcje egzotyczne są często nazywane opcjami drugiej generacji. Są one niezwykle wyrafinowane, rzadko bywają przedmiotem obrotu na giełdach derywatów (najczęściej dokonuje się nimi transakcji na rynku międzybankowym).
Forward-start options - cena za opcję jest płatna w teraźniejszości, lecz termin życia opcji zaczyna się w przyszłości. Zazwyczaj cena wykonania takiej opcji jest bieżącą ceną rynkową instrumentu bazowego z momentu rozpoczęcia życia opcji. Opcje tego typu są wręczane menedżerom korporacji, którzy mogą je wykorzystywać i obejmować akcje.
Compound options - inaczej opcja składana, której instrumentem bazowym jest inna opcja. Mogą występować jej cztery odmiany: opcja call na opcję call, opcja call na opcję put, opcja put na opcję call, opcja put na opcję put.
Chooser options - posiadacz opcji ma prawo wyznaczania w określonym terminie, czy przybiera ona postać call czy put (są one często nazywane as-you-like-it-option). Po dokonaniu wyboru staje się ona zwykłą opcją.
Barrier options - przybierają one dwojaki charakter: in lub out. Opcja in nie ma wartości do chwili, gdy instrument bazowy nie osiąga pewnej ceny. Kiedy dochodzi do tego, przybiera ona postać zwykłej opcji. Opcja out jest początkowo zwykłą opcją. W momencie gdy cena instrumentu bazowego dociera do określonego poziomu, opcja natychmiast wygasa bezwartościowo. Barrier options mogą być call i put.
Binary options - inaczej opcje binarne, umożliwiają one otrzymywanie strumieni gotówki w razie urzeczywistnienia się warunków ich emisji. Przykładowo cash-or-nothing-call jest rodzajem opcji binarnej, która daje stały strumień gotówki, jeżeli cena akcji znajdzie się powyżej określonego poziomu. Jeżeli do tego nie dojdzie, wypłata nie dostępuje. Innymi przykładami opcji binarnych są: asset-or-nothing options, gap options i supershares. Opcja asset-or-nothing przyznaje jej posiadaczowi aktywo bazowe (zamiast gotówki, jak w przypadku cash-or-nothing options), jeżeli cena aktywów przekracza cenę wykonania.
Lookback options - cena wykonania i wypłata z tytułu opcji są funkcją ceny instrumentu bazowego. Dla opcji call tego rodzaju cena wykonania jest minimalną ceną akcji w całym okresie życia opcji. Dla opcji put tego rodzaju cena wykonania jest maksymalną ceną akcji w całym okresie życia opcji. Mówi się zatem, że lookback options dają ich posiadaczom prawo do kupowania po najniższym kursie i sprzedawania po najwyższym kursie.
Average price options - zysk z tej opcji jest uzależniony od średniej ceny instrumentu bazowego lub średniej ceny wykonania. Opcje te również określa się mianem azjatyckich, ponieważ po raz pierwszy zostały wprowadzone przez Bankers Trust w Tokio.
Exchange options - opcje wymiany, które dają prawo wymiany jednych aktywów na inne w momencie jej wykonania.
Źródło: Robert W. Kolb - Futures, Options and Swaps, Third Edition, 1999, Blackwell Publishers.