Początki firmy sięgają końca XIX wieku. Utworzyli ją w 1889 r. Edouard Michelin z bratem Andre po przejęciu niewielkiej fabryki, wytwarzającej pompy i sprzęt rolniczy, którą w Clermont-Ferrand założył ich dziadek. Edouard Michelin, z wykształcenia prawnik i malarz, z powodzeniem kierował przedsiębiorstwem przez 51 lat, przekształcając je w koncern o zasięgu międzynarodowym. Gdy umierał w 1940 r., spółka Michelin & Co zatrudniała 25 tys. osób.
Ponad sto lat w służbie motoryzacji
Chociaż na przełomie wieków firma zajmowała się głównie wytwarzaniem opon rowerowych, to już w 1895 r. wyprodukowała pierwsze pneumatyczne opony do samochodów, a w 1903 r. do motocykli. Edouard Michelin dostrzegł znaczenie tego produktu dla rozwoju motoryzacji i poprzez jego stałe unowocześnianie przyczynił się do popularyzacji samochodów. Znak firmowy - figurka ze stosu opon, zwana Bibendum - powstał w 1898 r.
Wśród licznych wynalazków, które na swoje konto może zapisać francuska spółka, są: pierwowzór koła zapasowego, demontowana stalowa obręcz, będąca poprzedniczką współczesnej felgi, opona dętkowa i wreszcie powszechnie obecnie używana opona radialna. Najnowszym pomysłem technicznym jest opona o pionowym osadzeniu, znana pod nazwą system PAX.
Uznanie zdobyły opony do samochodów wyścigowych, jak również modele, pozwalające zmniejszyć zużycie paliwa. Firma poświęciła też wiele uwagi produkcji opon do samochodów ciężarowych, a także ciężkich maszyn. Kilka lat temu wprowadzono największą z nich o średnicy 4 m. Współpracę z przemysłem motoryzacyjnym utrwalił czterdziestoletni okres w latach 1934-1974, gdy firma Michelin była udziałowcem producenta samochodów Citroen.