Rachunek zysków i strat

Sprawozdania finansowe są pieniężnym odzwierciedleniem działalności przedsiębiorstwa. Na podstawie ich analizy możliwa jest wstępna ocena kondycji finansowej spółki. W celu ustalenia wyniku finansowego sporządzany jest rachunek zysków i strat.

Publikacja: 26.03.2003 08:56

W rachunku porównuje się ze sobą księgowe przychody i koszty ich uzyskania, których wielkości narastają w czasie, czyli za dany okres "od do" a nie "na dzień", jak w przypadku bilansu. Jeżeli przychody przewyższają koszty, spółka osiąga zysk i jej działalność jest rentowna. Jeśli jest odwrotnie, występuje strata świadcząca o braku opłacalności działalności.

Po stwierdzeniu, czy firma nie generuje strat, kolejną ważną pozycją jest wielkość przychodów ze sprzedaży. Pozwala ona ocenić m.in. rozmiary działalności przedsiębiorstwa, a także, jaki udział w rynku danej branży posiada. W celu zdefiniowania źródeł tworzenia zysku, czy pochodzi on z podstawowej działalności (czyli ze sprzedaży), pozostałej działalności operacyjnej (np. sprzedaży środków trwałych) czy finansowej, istotna jest również wartość poszczególnych kosztów (operacyjnych, finansowych), wartość zysku netto oraz wysokość płaconych podatków. Największe znaczenie przypisuje się wynikowi na sprzedaży. Określa on, czy firma jest rentowna w zakresie swojej podstawowej działalności. Jeśli przedsiębiorstwo odnotowało w ciągu ostatnich okresów stratę ze sprzedaży, natomiast zysk netto był dodatni, to można wywnioskować, że spółka ta istnieje na rynku nie dlatego, że jest rentowna w zakresie działalności, dla której została powołana, lecz dlatego, że w celu "przeżycia" np. sprzedaje własne aktywa.

Ogólna analiza rachunku zysków i strat obejmuje poza tym obliczenie dynamiki. Za jej pomocą można określić tempo rozwoju przedsiębiorstwa oraz zachodzące w nim procesy i trendy, zestawiając ze sobą kilka lat obrotowych. Obliczenie wskaźników dynamiki polega na odniesieniu wartości danej pozycji rachunku zysków i strat z roku badanego do wartości z roku poprzedniego i obliczeniu procentowego przyrostu lub spadku tej wartości. W tym miejscu należy wspomnieć o inflacji, której wpływ w pewnym stopniu przyczynia się do zniekształcenia wyników finansowych. Jeśli np. przychody ze sprzedaży w 2001 roku wzrosły o 3% w stosunku do roku poprzedniego, to mamy do czynienia ze wzrostem tylko w ujęciu nominalnym. Inflacja w 2001 r. wyniosła 5,5%, co oznacza, że realnie wartość przychodów spadła. Podobna sytuacja wystąpiła w 2000 r. w większości spółek informatycznych notowanych na giełdzie - nominalnie odnotowywano wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego, z kolei realnie nastąpił spadek.

Na szczęście stopa inflacji w ostatnich okresach jest o wiele niższa niż w poprzednich latach, lecz jednocześnie rentowność przedsiębiorstw również spada i dla wielu z nich poziom co najmniej 5,5% jest trudny do osiągnięcia.

Słowniczek

Broker

- na rynku papierów wartościowych pośrednik, dzięki któremu nasze

zlecenia docierają na giełdę.

Dom maklerski

- podmiot zajmujący się prowadzeniem

działalności maklerskiej, czyli m.in. pośrednictwem w składaniu zleceń na giełdę, organizacją

emisji akcji, zarządzaniem portfelem papierów wartościowych na

zlecenie. W Polsce prowadzenie działalności maklerskiej wymaga

zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Koszty

finansowe

- koszty związane

z obsługą finansową

działalności

przedsiębiorstwa (np. koszty obsługi kredytów).

Koszty

operacyjne

- koszty związane

z podstawową

działalnością spółki

(np. płace pracowników, koszty zakupu materiałów wykorzystywanych

w produkcji).

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy

- najwyższa władza w spółce akcyjnej. W jego kompetencjach leży m.in. zatwierdzanie rocznych sprawozdań spółki i podział zysku (lub sposób pokrycia straty), decyzja o nowych emisjach akcji oraz wybór członków Rady Nadzorczej, która

bezpośrednio kontroluje działalność zarządu

spółki. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może

odbywać się w trybie zwyczajnym (raz do roku w celu podsumowania ostatniego roku działalności spółki) lub nadzwyczajnym

(zwoływane najczęściej

w celu rozstrzygnięcia konkretnego problemu dotyczącego działalności firmy).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego