Najczęstsze pytania kierowców

Publikacja: 29.07.2003 10:47

1) Czy pracownicy zajmujący się produkcją benzyn, znają nowoczesne technologie?

WSpółce pracuje wielu inżynierów, którzy są specjalistami od nowoczesnych procesów technologicznych oraz od poszczególnych rodzajów paliw. Od wielu lat nasi pracownicy współpracują z placówkami badawczymi z całego świata. Uczestniczą w tworzeniu nowoczesnej technologii produkcji paliw, są laureatami licznych nagród, posiadają patenty, znają normy i programy obszernych badań. Uczestniczą także w specjaistycznych konferencjach w Europie i w Polsce, które podnoszą ich wiedzę, dzięki czemu mają również możliwość wymiany doświadczeń o najnowszych rozwiązaniach technologicznych, stosowanych w krajach wysoko rozwiniętych.

2) Czy technologia produkcji paliw w Koncernie jest nowoczesna?

W Koncernie prowadzony jest program dynamicznego rozwoju. Obejmuje on budowę nowych i modernizację istniejących już instalacji produkcyjnych. Należy podkreślić że, zastosowanie najnowocześniejszych na świecie rozwiązań technicznych i technologicznych w produkcji komponentów paliw i mieszaniu tych komponentów jest prowadzona również w płockim zakładzie. Paliwa z Płocka, przed wejściem na rynek są - odpowiednio do potrzeb silników - uszlachetniane: m.in. importowanymi i starannie sprawdzanymi dodatkami.

3) Dlaczego więcej problemów wiąże się z użytkowaniem samochodów, które są wyposażone w instalację gazową niż benzynową?

Silniki samochodowe są skonstruowane w ten sposób, aby ich optymalne wykorzystanie było możliwe wyłącznie na benzynie. Dlatego np. zużycie gazu (na 100 km) bywa większe niż benzyny. To może powodować również, że kierowcy mogą odnosić wrażenie, że silniki, w które są wyposażone ich samochody, nie osiągają swojej optymalnej mocy.

4) Jaka jest różnica pomiędzy U 95 i 95 Eurosuper?

Obie benzyny są bezołowiowe. Produkcję benzyny etylizowanej (z ołowiem) zakończono w Koncernie już w 2000 roku. Znak informacyjny: Przekreślone Pb (Pb - symbol chemiczny ołowiu) bywa też stosowany jako jednoznaczny z określeniem "benzyna bezołowiowa".

Benzyna U 95 pojawiła się na stacjach Koncernu (wcześniej Centrali Produktów Naftowych) w 1995 roku, również jako bezołowiowa, mająca zastąpić Etylinę 94 - zawierającą ołów.

Wprowadzona została wtedy jako nowy produkt, w wyniku badań aplikacyjnych, prowadzonych w Centralnym Laboratorium Naftowym w Warszawie. Produkt o symbolu U 95 pod względem jakości jest dokładnym odpowiednikiem 95 Eurosuper, różni się tylko tym, że posiada odpowiedni dodatek (zawierający związek potasu), chroniący przed recesją nieutwardzone gniazda zaworowe w samochodach starszego typu (wcześniej podobne działanie ochronne było możliwe dzięki dodatkowi ołowiu). Dodatek potasowy (z racji pełnionej funkcji zwany również dodatkiem antyrecesyjnym) jest nieszkodliwy dla katalizatora spalin. Niemniej benzyna uniwersalna U 95 jest zalecana głównie do samochodów starszego typu.

5) Czy w baku, można mieszać paliwo 95 oktanów z 98?

B enzynę o liczbie oktanowej badawczej 95 i o liczbie oktanowej badawczej 98 można mieszać w baku. Oczywiście nie będzie to benzyna Super Plus 98. Nie będzie też zalecana do dłuższego zasilania silnika, dla którego producent przewidział benzynę o liczbie oktanowej badawczej 98.

6) Co to jest temperatura zablokowania zimnego filtru?

Jest to parametr jakościowy. Wartość temperatury zablokowania zimnego filtru CFPP (cold filter plugging point) przyjmuje się jako graniczną temperaturę eksploatacji zimowych olejów napędowych. Zgodnie z ideą tego badania, w oznaczonej temperaturze CFPP w warunkach eksploatacyjnych (zwłaszcza podczas rozruchu silnika) następuje zablokowanie filtrów paliwowych w pojeździe i jego unieruchomienie, co jest spowodowane wytrąconymi z paliwa kryształami parafiny.

7) Jaka jest temperatura blokady zimnego filtru?

Dla produkowanego przez ORLEN oleju napędowego Ekodiesel Plus 50 F (gatunek zimowy) granicDla oleju napędowego miejskiego wielkość tego parametru wynosi maks. -30° C.

Zmętnienie oleju napędowego, generalnie, może być spowodowane dwiema przyczynami:

l nadmierną zawartością wody,

l wytrącaniem się kryształków parafiny.

W obu przypadkach jest to niepożądane zjawisko, chociaż bezpośrednio nie zagraża silnikowi w chwili pojawienia się. Dłuższa eksploatacja mętnego paliwa może jednakże spowodować pewne zakłócenia w pracy silnika - korozję elementów układu paliwowego i przedostawanie się produktów korozji do paliwa (zanieczyszczenie, a nawet zablokowanie filtru), osadzanie się kryształków parafiny na dnie zbiornika i możliwość zablokowania przewodów, a nawet filtru paliwa.

8) Dlaczego olej napędowy może być mętny?

Niektórzy zmotoryzowani miewają kłopoty z używaniem oleju napędowego. Problemy pojawiają się praktycznie tylko w okresie zimowym. Wiąże się to ze specyfiką tego produktu. Klienci muszą zdawać sobie sprawę z tego, jaki gatunek oleju jest potrzebny na daną porę roku.

Oleje zawierają dodatki zmniejszające zadymienie spalin, detergenty poprawiające czystość wtryskiwaczy paliwa, smarnościowe, antykorozyjne, przeciwpienne, zwalczające mikrobiologiczne skażenie oraz poprawiające zimowe właściwości oleju. Wszystkie oleje produkowane w Koncernie zawierają 7-krotnie mniej siarki, niż wynoszą normy obowiązujące w Unii Europejskiej, a olej napędowy miejski nawet 14-krotnie.

Olej napędowy miejski zaczęto wytwarzać w 1994 roku (nagroda "Teraz Polska" w 1996 r. i "Lider polskiej ekologii" w 1997 r.), Ekodiesel od 1994 roku zmienia swoje własności, spełnia coraz bardziej zaostrzone wymogi, szczególnie w parametrze zawartości siarki obniżonej 4-krotnie w 1998 roku i potem jeszcze 10-krotnie w 2000 roku. Dotrzymywanie tej najwyższej jakości z pewnością wykluczy reklamacje, jednak klient powinien mieć wiedzę głównie co do gatunku potrzebnego oleju na daną porę roku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego