W myśl jej przepisów, weksel definiuje się jako dokument, w którym wystawca sam zobowiązuje się dokonać zapłaty określonej kwoty (weksel własny) albo poleca dokonanie zapłaty osobie trzeciej (weksel trasowany). Powstanie zobowiązania między dłużnikiem a wierzycielem wiąże się tu z wypełnieniem blankietu i ze złożeniem podpisu w odpowiednim miejscu. Dodatkowo każdy weksel musi składać się ze ściśle określonych ustawowo elementów.
Cechy dokumentu
Przede wszystkim tego rodzaju papier wartościowy powinien zawierać nazwę "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim został wystawiony. W wekslu musi znaleźć się podpis wystawcy i musi zostać oznaczony remitent, czyli osoba, na rzecz której lub na zlecenie której ma być dokonana zapłata. Ponadto powinno znaleźć się w nim oznaczenie terminu i miejsca płatności oraz określenie daty i miejsca wystawienia dokumentu. Przy braku oznaczenia terminu płatności, weksel jest płatny za okazaniem. Z kolei brak osobnego określenia miejsca płatności oznacza, że weksel w zależności od rodzaju płatny jest w miejscu wystawienia lub miejscu wymienionym obok nazwiska trasata, czyli osoby zobowiązanej do dokonania zapłaty.
Wreszcie dokument, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podanym obok nazwiska wystawcy. Oprócz wyżej wymienionych elementów weksel własny musi zawierać bezwarunkowe przyrzeczenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, a weksel trasowany bezwarunkowe polecenie zapłaty skierowane do trasata oraz określenie osoby trasata.
Własny i trasowany