Konosament jest walorem wydawanym na dowód przyjęcia na statek oznaczonego ładunku w celu jego przewiezienia. Wydaje go przewoźnik na żądanie załadowcy. Konosament może być również wydany przed przyjęciem ładunku na statek. Wówczas nosi nazwę konosamentu przyjęcia do załadowania.
Elementy dokumentu
Konosament, tak jak każdy papier wartościowy, musi zawierać ściśle określone dane. Ze względu na charakter obrotu liczba informacji, jakie powinien zawierać, jest zdecydowanie większa niż w przypadku innych walorów. Konosament powinien m.in. określać nazwę przewoźnika, załadowcy i statku. Jeżeli w dokumencie brak informacji o przewoźniku, uważa się, że jest nim armator. Konosament, jeżeli nie jest wystawiony na zlecenie lub na okaziciela, identyfikuje też odbiorcę. Kolejne informacje dotyczą ładunku (rodzaj ładunku, objętości, liczby sztuk itp.). Ponadto w konosamencie oznacza się fracht, tj. opłatę pieniężną należną przewoźnikowi i inne należności przewoźnika albo wzmiankę, że ich zapłata w całości już nastąpiła lub powinna nastąpić. Dokument powinien zawierać informacje o miejscu załadunku i rozładunku.
Rodzaje walorów
Konosament daje również prawo do dysponowania ładunkiem oraz prawo do jego odbioru. Jak już wspomniano, dokument ten może być wystawiony imiennie na określonego odbiorcę (konosament imienny), na zlecenie załadowcy lub wskazanej przez niego osoby (konosament na zlecenie) oraz na okaziciela. Jeżeli w walorze na zlecenie nie wskazano osoby, której dotyczy, uważa się, że wystawiono go na zlecenie załadowcy. W zależności od rodzaju konosamentu przeniesienie wynikających z niego praw następuje przez przelew wierzytelności (walor imienny), przez indos (walor na zlecenie) lub przez wydanie dokumentu (walor na okaziciela).