Polskie prawo (Ustawa o finansach publicznych) jasno określa, jakie procedury ostrożnościowe należy stosować w przypadku przekraczania przez dług kolejnych "progów ostrzegawczych" (relacji długu publicznego do PKB na poziomie odpowiednio 50, 55 i 60%). Jeśli więc dług publiczny osiąga poziom:
1. Poniżej 50% PKB: bez restrykcji, rząd może prowadzić dowolną politykę budżetową.
2. Między 50 a 55% PKB:
? relacja deficytu budżetu państwa do dochodów w kolejnym roku nie może wzrosnąć,
? jednostki samorządu terytorialnego nie mogą planować większej relacji deficytu do doc? deficyt budżetu państwa w kolejnym roku musi być ograniczony, aby relacja długu do PKB spadała,
? jednostki samorządu terytorialnego muszą zmniejszyć deficyt według ustalonej formuły,
? rząd opracowuje program sanacyjny.
4. Powyżej 60% PKB:
? rząd ma obowiązek zrównoważyć budżet, zrównoważone muszą być budżety samorządów,
? Skarb Państwa nie może udzielać żadnych nowych gwarancji i poręczeń.
Oznacza to, że w przypadku przekroczenia granicy 60% PKB, rząd nie ma już prawa stosować jakiejkolwiek polityki budżetowej, poza natychmiastowym zrównoważeniem dochodów i wydatków publicznych. Do tej granicy jest nam jeszcze daleko, jednak pierwszy "próg ostrzegawczy" (50% PKB) przekroczymy zapewne już w tym roku, a kolejny (55% PKB) zapewne w roku 2004 lub 2005. Granica 60% coraz bliżej.
Ramka 4 Dług publiczny na świecie
Relacja długu publicznego do PKB jest bardzo różna w różnych gospodarkach. Na tle "osiągnięć" niektórych krajów, Polska wcale nie wygląda jeszcze najgorzej.
? Europejskim rekordzistą jest od lat Belgia, w której relacja długu publicznego do PKB wynosi obecnie 108%. Belgia zakwalifikowała się jednak do strefy euro (Unii Ekonomicznej i Walutowej) dzięki ogromnemu wysiłkowi na rzecz zmniejszenia długu. Jeszcze w roku 1995 relacja ta wynosiła 140%!
? Najzdrowszym pod tym względem krajem Unii jest obecnie Irlandia, w której relacja wynosi tylko 34% (ale 10 lat temu było to jeszcze ponad 100%!)
? Najgorsze zmiany wskaźnika długu publicznego do PKB odnotowała w ostatnim dziesięcioleciu Japonia. Skutkiem słabego wzrostu gospodarczego i kolosalnych deficytów budżetowych, dług publiczny wzrósł tam z 60% w roku 1993 do 133% PKB obecnie.
? Mimo ogromnej krytyki polityki budżetowej prezydenta Busha, sytuacja USA jest nadal lepsza niż Europy. Relacja długu publicznego do PKB wynosi tam poniżej 60% i do ubiegłego roku stale spadała. Nie ma jednak raczej wątpliwości, że obecnie relacja ta wzrośnie, m.in. skutkiem kosztów wojny w Iraku.