Hyundai/KIA wybuduje fabrykę aut w Polsce lub na Słowacji

Koreański producent aut Hyundai wybuduje wartą około 1,5 mld euro fabrykę samochodów w Polsce lub w Słowacji, podała we wtorek Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w komunikacie. "Polska znalazła się na tzw. krótkiej liście lokalizacji rozważanych przez koreański koncern Hyundai/KIA pod budowę fabryki samochodów małolitrażowych. Zarząd firmy poinformował o tym w dniu dzisiejszym Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA" - podało biuro prasowe PAIiIZ w komunikacie.

Publikacja: 25.11.2003 14:50

Polska będzie konkurowała o tę inwestycję ze Słowacją. Początkowo Koreańczycy prowadzili negocjacje z czterema krajami Europy Środkowowschodniej: Czechami, Węgrami, Słowacją oraz Polską.

Cytowana przez Czech Information Agency (CIA) rzecznik agencji CzechInvest Jana Viskova powiedziała, że Czechy nie zgodziły się na żądane przez Huyndaia zwolnienia podatkowe.

Polska oferuje koreańskiej spółce działki na Dolnym Śląsku blisko Wrocławia w gminie Gromadka na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i niedaleko Tyńca Małego w gminie Kobierzyce. Natomiast Słowacja proponuje teren blisko miast Zilina i Trencin.

Hyundai podejmie wstępną decyzję o wyborze lokalizacji do końca tego roku, ostateczna zaś do marca 2004 roku.

Hyundai Motor jest największym producentem aut w Południowej Korei i ósmym na świecie. Projektowana fabryka w Europie Środkowej ma rozpocząć działalność pod koniec 2004 roku i produkować 300 tys. samochodów osobowych rocznie. Według CIA Hyundai/KIA chce zainwestować 1,5 mld euro i zatrudnić 7 tys. osób. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego