Duzi inwestorzy Polfy raczej nie sprzedadzą akcji Recordati

Na wezwanie włoskiej firmy Recordati do sprzedaży Polfy Kutno odpowiedzieli do tej pory akcjonariusze gotowi sprzedać łącznie około 10 procent akcji spółki, wynika z informacji, do których dotarł Reuters. Duzi inwestorzy, czyli największe fundusze, uważają cenę zaoferowaną przez Włochów - 310 złotych za akcję - za zbyt niską.

Publikacja: 26.04.2004 16:16

O przejęcie Polfy walczy też amerykański koncern Ivax, który chciałby kupić od 75 do 100 procent akcji spółki, ale wezwania jeszcze nie ogłosił, tłumacząc to względami proceduralnymi. Amerykanie wyceniają akcje Polfy na 340 złotych za sztukę i zamierzają za nie płacić własnymi akcjami, choć rozważają też wariant gotówkowy. W całostronicowym ogłoszeniu zamieszczonym w poniedziałkowej Rzeczpospolitej Ivax wzywa: "Nie sprzedawajcie Recordati akcji Polfy Kutno. My zapłacimy dużo więcej!".

Zapisy w wezwaniu do sprzedaży 49,9 procent akcji Polfy trwają do jutra. W posiadaniu krajowych instytucji finansowych znajduje się blisko 80 procent akcji firmy. Znaczące pakiety mają Pioneer, OFE PZU, OFE Nationale Nederlanden i OFE CU, a około 15 procent akcji należy do inwestorów zagranicznych.

"Dziwię się tym, którzy chcą sprzedać akcje po 310 złotych. To cena zbyt niska. Nawet to co oferują Amerykanie nie jest satysfakcjonujące, ale tam widać grunt do negocjacji" - powiedział zarządzających w jednym z największych funduszy. "Może mniejsi gracze bali się, że większe fundusze odpowiedzą, ale my nie zamierzamy odpowiadać" - dodał.

W poniedziałek na giełdzie za akcje Polfy Kutno płacono po 314,5 złotego, czyli o 1,5 procent więcej niż w piątek.

"Obecna giełdowa wycena oznacza, że gros inwestorów nie zamierza odpowiedzieć na wezwanie Recordati. Po co bowiem sprzedawać akcje za 310 złotych skoro można je sprzedać na rynku za 315 złotych, a czasami nawet za 320" - stwierdził zarządzający jednego z krajowych funduszy inwestycyjnych.

Zdaniem uczestników rynku, akcjami polskiej spółki zainteresowani się też inwestorzy krótkoterminowi, którzy teraz kupują akcje na giełdzie, by potem odsprzedać je Amerykanom.

"Moim zdaniem oferta Włochów jest niekorzystna, bo Recordati przejmie kontrolę operacyjną nad spółką przejmując jedynie połowę akcji" - powiedział jeden z dużych akcjonariuszy.

((Autor: Olga Markiewicz; Redagował: Marcin Gocłowski; ? [email protected]; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: ? [email protected]))

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego