Niestety, nie wszystkie firmy udostępniły dane o wielkości zatrudnienia. Pierwsza dziesiątka największych pracodawców, według Listy 500, reprezentuje sektor publiczny - oprócz Telekomunikacji Polskiej. Czołówka zajmuje jednocześnie wysoką lokatę na Liście 500 pod względem przychodów ogółem. Pierwsza piątka plasuje się w pierwszej pięćdziesiątce Listy 500. Najwięksi pracodawcy w Polsce należą do sektora usług (poczta, telekomunikacja, transport kolejowy), a następnie do sektora wydobywczego (górnictwo i wzbogacanie węgla kamiennego). Każdy z nich zatrudnia ponad 20 tys. osób.
Poczta liderem
Największym pracodawcą w Polsce jest Poczta Polska, która zatrudnia blisko 101 tys. osób. Kolejne miejsce zajmuje przedsiębiorstwo powstałe w 2003 roku - Kompania Węglowa z Katowic (ponad 82 tys. osób). Do niedawna największym pracodawcą w Polsce były Polskie Koleje Państwowe. W wyniku podzielenia firmy i utworzenia powiązanych ze sobą spółek doszło do "rozproszenia" zatrudnienia w mniejszych podmiotach, m.in. PKP Cargo (ponad 49 tys. osób), PKP Polskie Linie Kolejowe (blisko 46 tys. osób) oraz PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o. (ponad 20 tys. osób).
Trwają cięcia
Najwięksi polscy pracodawcy zmniejszają zatrudnienie. W Poczcie Polskiej nastąpił, w porównaniu z rokiem 2002, nieznaczny, ok. 1-proc., spadek liczby pracowników. W Lasach Państwowych spadek wyniósł ponad 12%. W PKO BP liczba zatrudnionych zmniejszyła się o ok. 3%. Redukcja miała miejsce także w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - do niedawna jednym z największych pracodawców - w której liczba zatrudnionych w stosunku do 2002 r. jest niższa o prawie 3%.