Od kilkunastu lat na światowych rynkach finansowych dostrzega się dynamiczny wzrost zainteresowania sekurytyzacją. Nadal nie ma jednak wyczerpującej definicji pojęcia sekurytyzacji. Najogólniej mówiąc sekurytyzacja to proces przekształcenia przenaszalnych wierzytelności pieniężnych w papiery wartościowe, których wykup jest zabezpieczony przez owe wierzytelności. Inicjatorem procesu sekurytyzacji zazwyczaj jest podmiot posiadający przenaszalne, pozbawione płynności wierzytelności pieniężne, poszukujący źródeł finansowania. Jednakże coraz częściej w tej roli występują podmioty (instytucje), które tworzą programy na bazie wierzytelności skupionych uprzednio od innych podmiotów.
Przebieg procesu sekurytyzacji można przedstawić na schemacie, stanowiącym uogólnienie skomplikowanych w praktyce transakcji, charakteryzujących się dużą różnorodnością.
Podmiot poszukujący źródeł finansowania (inicjator) przenosi specjalnie wyselekcjonowany pakiet posiadanych przez siebie wierzytelności o podobnych cechach do powołanej dla celów programu sekurytyzacji spółki specjalnego przeznaczenia (w skrócie "SPV"). Z chwilą nabycia wierzytelności od inicjatora, SPV staje się podmiotem uprawnionym do odbioru świadczenia dłużnika. Następnie SPV emituje papiery wartościowe zabezpieczone tymi wierzytelnościami i oferuje je inwestorom na rynku publicznym lub niepublicznym.
W ramach procesu sekurytyzacji najczęściej emitowane są dłużne papiery wartościowe (np. obligacje), których terminy wykupu zależą od zapadalności wierzytelności stanowiących ich zabezpieczenie. Przychody z emisji papierów wartościowych są przeznaczane na zakup określonych aktywów służących jako zabezpieczenie ich obsługi i na wykup emitowanych papierów wartościowych.
W niektórych, rzadziej wykorzystywanych konstrukcjach sekurytyzacyjnych, SPV nie występuje. W takich przypadkach inicjator sam dokonuje emisji papierów wartościowych. Jednakże takie rozwiązanie nie prowadzi do odseparowania ryzyka związanego z działalnością inicjatora od ryzyka związanego z emitowanymi papierami wartościowymi, o czym będzie mowa poniżej.