Toyota zainteresowana inwestycją w FSO, ofertę składa SAIC/MG Rover - prasa

W Polsce przebywa delegacja japońskiej Aishin Seki Co. Ltd., firmy współpracującej z Toyotą, która interesuje się odkupieniem części długu Fabruki Samochodów Osobowych SA (FSO), należącego do polskich banków, i nowoczesną odlewnią aluminium fabryki na warszawskim Żeraniu, napisała w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według nieoficjalnych informacji "Rz", przedstawiciele japońskiego koncernu w tym tygodniu przeprowadzili kolejne rozmowy o możliwościach współpracy z żerańską odlewnią.

Publikacja: 22.10.2004 11:24

"Rz" napisała, że choć Janusz Woźniak, prezes FSO, nie potwierdził tego doniesienia, ujawnił natomiast, że firma rozmawia o utworzeniu spółki z Fabryką Mechanizmów Samochodowych Polmo ze Szczecina, która również ma własną odlewnię. Obie firmy miałyby wspólnie rozpocząć produkcję elementów układu kierowniczego dla jednego z zagranicznych koncernów samochodowych.

Piątkowy "Puls Biznesu" napisał z kolei, że FSO otrzymało wreszcie wstępną ofertę inwestycyjną chińsko-brytyjskiego konsorcjum Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) i MG Rover. Szczegółów ofert nie ujawniono.

Jeszcze podczas czwartkowego posiedzenia połączonych sejmowych Komisji Skarbu Państwa i Gospodarki, wiceminister skarbu Dariusz Marzec mówił, że choć odbył szereg spotkań i rozmów z MG Rover, do tego dnia Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie otrzymało oferty od tego inwestora.

W czwartek do MSP wpłynęła wspólna oferta dwóch ukraińskich firm, dotycząca inwestycji w warszawskiej FSO. Według resortu nie jest to jeszcze propozycja oficjalna. Ofertę złożyły dwie firmy: Closed Joint Stock Company Zaporozozhie Automobile Building Plant i Open Joint Stock Company ?Ukrainian Automobile Corporation" (AwtoZAZ). Resort nie podał więcej informacji na ten temat.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji, Marzec zadeklarował też, że resort skarbu rozpatruje ofertę ukraińskich firm i, jeśli spełnią one wymogi resortu, ministerstwo wystąpi do rządu o zawarcie z umowy z inwestorem ukraińskim.

Woźniak entuzjastycznie podchodzi do propozycji inwestora z Ukrainy, z którym FSO współpracuje od kilku lat. Odbiera on od FSO 90% produkowanych na Żeraniu samochodów. Dzięki umowie z AvtoZAZ, w tym roku ma FSO sprzedać 60 tys. aut na rynek wschodni.

"W przyszłości myślimy o rozwoju wspólnej sprzedaży na rynek rosyjski" - powiedział Woźniak.

Według "PB" SAIC i MG Rover w swej ofercie dopuszczają możliwość współpracy z AwtoZAZ przy zakupie polskiej fabryki. (ISB)

bb/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego