EADS PZL Warszawa-Okęcie zainwestuje do końca 2005 roku 15 mln euro

Warszawa, 28.10.2004 (ISB) - Nakłady inwestycyjne producenta części lotniczych i samolotów, spółki EADS PZL Warszawa-Okęcie, mają wynieść do końca 2005 roku łącznie 15 mln euro, poinformował w czwartek Carlos Navarro, prezes i dyrektor generalny firmy.

Publikacja: 28.10.2004 18:22

"Przewidujemy, że w przyszłym roku spółka zainwestuje prawie 3 mln euro, co z dotychczasowymi nakładami inwestycyjnymi da łączną kwotę ok. 15 mln euro" - powiedział w czwartek Navarro, na uroczystości z okazji uruchomienia dostaw części do produkcji samolotu Airbus, montowanych na warszawskim Okęciu.

Navarro dodał, że od momentu prywatyzacji PZL Warszawa-Okęcie, nakłady inwestycyjne spółki wyniosły ponad 12 mln euro, co pozwoliło na jej gruntowną modernizację.

Jarosław Sirocki, dyrektor ds. ekonomiczno - finansowych firmy powiedział agencji ISB, że poniesione dotąd nakłady zostały przeznaczone głównie na budowę linii obróbki blach, galwanizernię oraz modernizacje budynków spółki, a także informatyzację firmy.

"W przyszłym roku przede wszystkim chcemy, kosztem 1 mln euro, zmodernizować instalację neutralizacji ścieków oraz dokończyć modernizację budynków, także za ok. 1 mln euro" - powiedział ISB Sirocki.

"Poniesione nakłady pozwolą produkować nam na potrzeby naszego głównego udziałowca EADS, w tym części do samolotu Airbus, oraz rozwijać produkcję własnych samolotów, takich jak Orlik, Wilga i Kruk" - powiedział Navarro.

Prezes poinformował, że bardzo liczy na kontrakt z wojskiem na sprzedaż zmodernizowanego samolotu Orlik. "W listopadzie mamy podpisać kontrakt na sprzedaż prototypu, a potem ma ruszyć seryjna produkcja dla wojska" - powiedział.

Według Navarro rozpoczęcie dostaw podłogi kokpitu dla samolotów Airbus pozwoli zwiększyć sprzedaż spółki na rzecz EADS do ok. 6,7 mln euro w 2005 roku z 3,3 mln euro obecnie.

"Przyszłoroczne zwiększenie sprzedaży na potrzeby grupy EADS to - oprócz kooperacji z Airbusem - także efekt rozpoczęcia na Okęciu obróbki blacharskiej części, zamiast ich prostego montażu" - uzupełnił Sirocki.

Jego zdaniem, jeśli PLL Lot zdecydują się na wybór samolotu Airbus, to sprzedaż na rzecz spółki matki wzrośnie jeszcze bardziej, gdyż EADS, które jest dominującym udziałowcem spółki Airbus ulokuje na Okęciu produkcję wielu elementów.

Sirocki dodał, że w 2005 roku udział produkcji na potrzeby spółki matki wyniesie 1/3 obrotów warszawskiego PZL, usługi agrolotnicze 20% przychodów, a pozostałe prawie 50% to produkcja własna, w tym samolotów Orlik, Wilga i Kruk.

W 2005 roku firma planuje osiągnięcie 20 mln euro obrotów, które od tego roku mają się zwiększać rocznie o 20%. W 2004 roku przewiduje się uzyskanie 15 mln euro obrotów, w porównaniu do 2003 roku, kiedy wyniosły one 9,4 mln euro.

Od 2005 roku EADS PZL Warszawa-Okęcie ma wypracowywać zyski. "W przyszłym roku planujemy uzyskać netto 0,7 mln euro" - powiedział ISB Sirocki. Jego zdaniem w 2004 roku wynik netto zamknie się kwotą w okolicach zera, w porównaniu do straty 8,2 mln euro w 2003 roku i stratach w latach wcześniejszych.

PZL Warszawa-Okęcie stały się częścią międzynarodowego koncernu EADS w 2001 roku. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 51% akcji spółki za 36 mln zł. Obecnie po dwukrotnym podwyższeniu kapitału 75% akcji firmy należy do EADS CASA, 18% posiada nadal Skarb Państwa, a 7% walorów mają pracownicy spółki. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/mor

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego