Fuzja zatwierdzona

Wczoraj zatwierdzono połączenie HDI Samopomoc i Tryg Polska. Dzięki tej fuzji powstanie czwarte na polskim rynku towarzystwo ubezpieczeń majątkowych.

Publikacja: 31.03.2005 07:57

Wstępną umowę przejęcia polskiej spółki duńskiego ubezpieczyciela TrygVesta podpisano jeszcze w grudniu ub.r. Zgodnie z nią, nowym właścicielem Tryg Polska miało zostać HDI International Holding, spółka zależna Talanx AG, które jest odpowiedzialne w niemieckiej grupie ubezpieczeniowej HDI (Haftpflichtverband der Deutchen Industrie) za inwestycje. Transakcja miała dojść do skutku pod warunkiem uzyskania akceptacji Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Kluczowa zgoda

Niemcy złożyli stosowne zawiadomienie do nadzoru. Potem jednak, ze względu na braki formalne, je wycofali (Komisja pod koniec lutego umorzyła postępowanie). Wniosek złożyli ponownie i wczoraj KNUiFE dała zielone światło dla fuzji (w najbliższych dniach ma ją zatwierdzić rada nadzorcza). Tym samym powstanie czwarte, pod względem uzyskiwanego przypisu składki brutto, towarzystwo ubezpieczeń majątkowych w Polsce, nieznacznie wyprzedzające Allianz Polska. W ub.r. spółki zebrały łącznie 878,94 mln zł, co dawało 5,9-proc. udział w rynku.

Zgoda nadzoru umożliwi rozpoczęcie prac nad scalaniem struktur obu firm. Z naszych informacji wynika, że do zarządu nowej firmy mają wejść jako członkowie Wiesława Kwatek (underwriting ubezpieczeniowy, czyli ocena ryzyka) oraz Bogdan Koczorowski (marketing i sprzedaż), poprzednio pracujący dla Tryg. Siedziba nowej firmy ma być w Warszawie - pracę straci więc część pracowników centrali Tryg Polska. Nie wiadomo, co będzie z siecią. HDI Samopomoc ma teraz około 280 placówek, Tryg blisko 60, które w dużym stopniu się uzupełniają (nowa firma będzie mieć około 6,5 tys. agentów). Fuzja, według wstępnego harmonogramu powinna się zakończyć w 2005 r.

Rok porządków

Ale to nie koniec porządków w polskiej odnodze grupy HDI. Niedawno zapadła bowiem decyzja o likwidacji TUW Florian, którego głównym udziałowcem jest HDI Samopomoc, a które przejmie teraz jego portfel (ok. 20,8 mln zł). Wcześniej zarząd HDI Samopomoc chciał, bez większego skutku, sprzedać tuw. Rozmowy były prowadzone z pięcioma podmiotami, w tym inwestorem branżowym. Ich nazwy nie zostały jednak ujawnione. Z komunikatów nadzoru wynika, że przejęciem zainteresowany był m.in. zamieszkały w Kanadzie Tomasz Kołodziejczyk poprzez swój podmiot zależny - Strategy Insurance Sp. z o.o. W rozmowach z zarządem HDI Samopomoc (a także z nadzorem) "reprezentował" go Stanisław Gutek, były prezes upadłego TUR Polisa, które było notowane na GPW. Pod koniec lipca ub.r. Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych umorzyła jednak postępowanie w sprawie zamiaru nabycia przez Strategy Insurance udziałów w TUW Florian, umożliwiających przekroczenie 50% na walnym zgromadzeniu członków tuw. Takie umorzenie następuje zazwyczaj, jeśli inwestor wycofuje wniosek. Z naszych informacji wynika, że przejęciem TUW Florian bądź jego licencji zainteresowane były również osoby, które pracują nad powołaniem rolniczego TUW Wspólnota.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego