20.11.2003 - wprowadzenie w całości planu zalecił Polsce Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
24.01.2004 - na posiedzeniu Rady Krajowej SLD Hausner zapowiedział zmniejszenie skali planowanych oszczędności (tylko w wydatkach socjalnych) o miliard - do 31 mld zł w latach 2004-2007. RK SLD zgodziła się na realizację planu, podobnie jak jej odpowiednik w koalicyjnej Unii Pracy.
27.01.2004 - rząd przyjął plan Hausnera po "konsultacjach społecznych".
Początek lutego 2004 - Jerzy Hausner spotkał się z przedstawicielami partii opozycyjnych. Platforma Obywatelska uzależniła poparcie dla planu od wprowadzenia w 2005 r. liniowej stawki podatkowej w wysokości 15%. Kilka tygodni później PO odrzuciła plan jako "wehikuł marketingowy SLD". Zapowiedziała poparcie trzech ustaw zapewniających "realne oszczędności": rewaloryzacji rent i emerytur, świadczeń przedemerytalnych i reorganizacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
5.03.2004 - pierwsze czytanie projektów ustaw wchodzących w skład tzw. pakietu zimowego: ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, o świadczeniach emerytalnych, nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Projekty skierowano do komisji. Ponadto nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i nowela ustawy o finansowaniu sił zbrojnych - trafiły do Senatu. Łącznie te zmiany dawały ok. 18 mld zł oszczędności.
26.03.2004 - premier Leszek Miller zapowiedział dymisję swojego rządu na 2 maja - dzień po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Następca Millera - Marek Belka zadeklarował chęć kontynuowania planu Hausnera.