Zawód znany w Polsce od kilku lat, na świecie dorobił się już nawet organizacji skupiających pracujących w nim ludzi. Portfolio manager to w tej chwili niemal wierzchołek zarządzania. Odpowiada często za przyszłość całej firmy. Wynagrodzenia portfolio managerów są znacznie wyższe od dochodów analityków - w zależności od firm wynoszą od 8 do 20 tys. zł, a i na tym się nie kończą, bo dalsza część może zależeć od wyników zarządzanego portfela. Tego typu kierownicy często są również wiązani w inny sposób ze swoimi firmami - korzystają np. z programu opcji menedżerskich. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - kierownik zarządzania portfelem inwestycyjnym ponosi znacznie większą odpowiedzialność.
Co robi portfolio manager?
Kierownik portfela inwestycji może odpowiadać za dwa obszary: inwestycje bezpośrednie lub portfelowe oraz te związane z rynkiem kapitałowym i giełdą. Te pierwsze związane są z reguły z funduszami inwestycyjnymi typu venture capital. Liczą się tu umiejętności analityczne, znajomość obszarów inwestycyjnych, procedur i osób z nimi związanych. Dlatego pracujące w tym zawodzie osoby wywodzą się często z firm konsultingowych, ubezpieczeniowych lub banków inwestycyjnych.
Portfolio manager odpowiada za opiekę nad aktywami funduszu. Jego zadaniem jest poszukiwanie i pozyskiwanie (z wykorzystaniem analizy fundamentalnej) spółek portfelowych, które mogą lub stają się przedmiotem zaangażowania kapitałowego. Na tym rola managera się nie kończy. Odpowiada on także za rozwój inwestycji, podlega mu nadzór operacyjno-finansowy, a w końcu sprzedaż danej spółki, a więc - zysk funduszu. W jaki sposób kierownik portfela sprawuje swoją funkcję, to już osobna kwestia. Partnerzy w funduszach venture capital często są osobiście zaangażowani kapitałowo lub zasiadają we władzach kontrolowanych spółek.
Inaczej jest w przypadku managerów odpowiadających za inwestycje związane z giełdą. Ich zadaniem jest dobór grupy walorów wchodzących w skład portfela inwestycyjnego. Analizując sektor lub branżę, kierownik portfela dobiera takie akcje, obligacje, waluty lub inne instrumenty finansowe, które mają zapewnić jak największy zwrot kapitału w określonym czasie. Jego umiejętności muszą więc być stosunkowo szerokie - wymagana jest głęboka znajomość rynku kapitałowego, ale również branż, w które inwestuje fundusz. Przydatne są tu umiejętności prowadzenia dogłębnej analizy technicznej. Jednocześnie wyniki portfolio managera mają spełniać wymagania grupy klientów powierzających mu swoje pieniądze.