PPI to właściwie cała rodzina wskaźników, a nie tylko pojedyncza miara inflacji. Biuro Statystyk Pracy (BLS; to samo, które publikuje informacje o CPI) oblicza ponad 600 indeksów cen przemysłowych i ponad 2000 indeksów cen towarów. Ogólnie rzecz biorąc, PPI mierzy zmianę cen, po jakich sprzedają swoje produkty krajowi wytwórcy i usługodawcy. Jest to zasadnicza różnica w stosunku do CPI, który dotyczy cen, po jakich kupują konsumenci.
Z czego wynikają różnice między poziomem cen producentów i konsumentów? Jedną z przyczyn są podatki od sprzedaży czy też subsydia rządowe. Ten czynnik ma jednak wpływ na różnice w zmianach cen dopiero wtedy, gdy zmienią się np. podatki.
Ceny producenta
a nie sprzedawcy
Zasadniczą przyczyną jest fakt, że konsumenci najczęściej nabywają dobra nie od producenta, lecz od sprzedawcy, czyli pośrednika. Przyczyną różnic między PPI i CPI (zarówno w poziomie cen i dynamice zmian) są zatem zmiany marż pośredników. Szczególnym przypadkiem rozbieżności są rabaty. PPI uwzględnia wyłącznie te rabaty, które oferowane są przez samych producentów. Przykładowo, jeśli np. diler samochodów (czyli pośrednik) zaoferuje klientom rabat na własny koszt (a nie na koszt producenta), fakt ten nie znajdzie odzwierciedlenia w PPI (a jedynie w CPI).