W odpowiedzi na artykuł p. Marka Pryzmonta "Ryzyko dywidendy", zamieszczony w GG PARKIET z 10 sierpnia 2005 r., pragniemy wyjaśnić pewne poruszone przez autora kwestie.
Indeks WIG20 giełda oblicza od kwietnia 1994 r., czyli ponad 11 lat. Określając zasady obliczania wskaźnika, giełda warszawska bazowała na metodologii indeksów blue chips największych rynków światowych. W tym sensie metodologia obliczania indeksu WIG20 nie odbiega od metodologii takich indeksów jak FTSE100, CAC40 czy OMXS30. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: udziały spółek w ich portfelach wyznaczane są na podstawie realizowanych przez nie obrotów oraz ich kapitalizacji. Same indeksy są indeksami typu cenowego, czyli nie uwzględniają dochodów z dywidend i praw poboru.
Tak samo jest w przypadku WIG20. Przy określaniu wagi danego uczestnika w portfelu indeksu bierze się pod uwagę zrealizowane w ostatnim okresie obroty oraz kapitalizację free float, zaś wartości indeksu obliczane są na podstawie bieżących kursów akcji uczestniczących spółek. Zasady te obowiązują od samego początku publikowania tego wskaźnika. Informacje o metodologii indeksu WIG20 są powszechnie dostępne, czy to na stronie internetowej giełdy, czy w biurach maklerskich, którym giełda standardowo przekazuje wszystkie dokumenty regulujące zasady obrotu giełdowego oraz obliczania indeksów giełdowych.
Indeksy GPW
a indeksy europejskie