W poprzednich artykułach poświęconych instrumentom finansowym (PARKIET z 12 stycznia i 19.12.2005 r.) opisaliśmy mechanizm funkcjonowania kontraktów swap i FRA (forward rate agreement). Innym derywatem wykorzystywanym na rynku stóp procentowych jest swapcja (wyraz ten wymawia się jako "słopcja"). Bywa też określana jako opcja na swap, co w zasadzie wyjaśnia istotę tego instrumentu. Nabywca swapcji otrzymuje prawo zdecydowania w momencie jej wygaśnięcia, czy chce stać się stroną transakcji swapowej.
Opcja + swap
Zazwyczaj instrumentem bazowym swapcji jest standardowy swap procentowy (interest rate swap, IRS). Przypomnijmy pokrótce mechanizm jego funkcjonowania. Swap procentowy to umowa zawarta między dwoma podmiotami, przewidująca wymianę przyszłych płatności. Jedna ze stron umowy zobowiązuje się wypłacać drugiej kwoty wynikające ze stałego, znanego z góry oprocentowania. Druga strona zobowiązuje się z kolei wypłacać kwoty wynikające ze zmiennego oprocentowania, zależnego od bieżących stóp na rynku pieniężnym. W obu przypadkach oprocentowanie naliczane jest od takiej samej wartości nominalnej swapa. Wymiana płatności następuje w regularnych odcinkach czasu, np. co kwartał.
Umowa swapcji obejmuje kilka parametrów: datę wygaśnięcia opcji, termin wygaśnięcia swapa i jego wartość nominalną oraz ustaloną z góry stałą stopę procentową, według której obliczane będą płatności w ramach swapa. Tak jak w przypadku większości opcji, nabywca swapcji płaci z góry premię. Chociaż nie ma tu typowej ceny wykonania charakterystycznej dla zwykłych opcji, to jej odpowiednikiem jest stała stopa płatności w ramach swapa. Posiadacz swapcji decyzję co do jej wykonania lub nie uzależnia od tego, czy aktualne stopy znajdują się poniżej czy powyżej tej stałej stopy.
Dwa rodzaje