Derywaty mogą być także rozliczane poprzez różnice kursowe (cena wykonania instrumentu pochodnego - cena instrumentu bazowego w dniu wykonania). Najprostszym przykładem kontraktów terminowych rozliczanych przez różnicę mogą być futuresy na WIG20.
Gdzie handlujemy?
Transakcje pochodne mogą być zawierane na:
- rynkach giełdowych (CBOT, NYSE, AMEX),
- rynkach typu OTC (over the counter).
Instrumenty oferowane na zorganizowanych giełdach są wysoce wystandaryzowane. Oznacza to, że każdy kontrakt ma swoją specyfikację ustaloną przez zarząd giełdy, na której jest kwotowany. Na rynku OTC z kolei wszystkie parametry transakcji są ustalane w drodze negocjacji między dwoma stronami transakcji. Dzięki temu instrumenty kwotowane na rynku OTC są znacznie bardziej elastyczne.
W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój również w dziedzinie pochodnych II generacji. W ich przypadku instrumentem bazowym jest inny instrument pochodny.
Przykładem pochodnych II generacji mogą być:
1. opcje na opcje,
2. opcje na futures,
3. swapcje (opcje na swapa).
Derywaty II generacji mają zastosowanie głównie w przedsiębiorstwach zabezpieczających swoje ryzyko walutowe przy okazji startu w zagranicznych przetargach. Coraz częściej jednak interesują się nimi również spekulanci, gdyż w niektórych przypadkach np. zakup opcji na opcje jest tańszy niż zakup klasycznej opcji.
Rynek instrumentów pochodnych jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w finansach. Choć przysłowiowe koło w postaci pochodnych prostych już dawno wymyślono i na tym polu nikt już raczej rewolucji nie zrobi, to jednak możliwości, jakie daje złożenie kilku instrumentów, są praktycznie nieograniczone. Zapewne jeszcze kilka ciekawych struktur pochodnych można odkryć. W pogoni za nowymi rozwiązaniami nie wolno jednak zapominać o ważnej zasadzie - proste rozwiązania są najlepsze.
Fakty i definicje
Kontrakty futures - pierwsze kontrakty towarowe pojawiły się w latach 60. XIX wieku.
Pierwsze futuresy walutowe pojawiły się w roku 1972 na Chicago Mercantile Exchange
Swapy - pierwszy swap walutowy zawarto w 1981 roku między Bankiem Światowym a IBM
Opcje - pierwsze wzmianki o opcjach finansowych pochodzą z VI w p.n.e., kiedy pewien filozof, Tales z Miletu, kupił prawa na prasy do tłoczenia oleju z oliwek.
System Breton Woods zakładał, że amerykański dolar będzie powiązany z ceną złota i będzie reprezentował 1/35 wartości uncji tego kruszcu. Pozostałe waluty na świecie miały być z kolei sztywno powiązane z dolarem amerykańskim. W 1971 roku prezydent Nixon zdewaluował cenę dolara do 1/38 wartości 1 uncji złota. Spowodowało to destabilizację systemu i w konsekwencji jego upadek w 1973.
Rynek OTC (over the counter) - rynek, na którym obydwie strony transakcji spotykają się bezpośrednio i ustalają warunki transakcji. Na tradycyjnym transakcje zawierane są za pośrednictwem zorganizowanych giełd. Na rynku OTC klient dokonuje operacji bezpośrednio z dilerem bankowym, który jest dla niego stroną transakcji.
Instrumenty kwotowane na rynku OTC są znacznie bardziej elastyczne niż instrumenty giełdowe. Można dowolnie ustalać termin wykonania kontr