Inwestor kwalifikowany to zgodnie z potoczną definicją podmiot lub osoba dysponująca dużymi pieniędzmi lub fachową wiedzą, która potrafi ocenić ryzyko inwestycyjne związane z lokowaniem w papiery wartościowe. Zbliżoną, choć bardziej precyzyjną, definicję podaje ustawa o ofercie publicznej. Zgodnie z nią, status inwestora kwalifikowanego mają domy maklerskie, banki, fundusze inwestycyjne i emerytalne, zakłady ubezpieczeń, firmy, których jedynym przedmiotem działalności statutowej jest inwestowanie w papiery wartościowe, a także państwo oraz jednostki władz regionalnych lub lokalnych. Inwestorem kwalifikowanym może być także osoba fizyczna, która spełnia określone w ustawie warunki. Musi jednak złożyć do KPWiG wniosek o wpis do rejestru. Oprócz osób fizycznych, do rejestru muszą się wpisywać jeszcze tylko mali i średni przedsiębiorcy.
Zarejestrowani dotychczas inwestorzy indywidualni to Zdzisław Sawicki (akcjonariusz Krosna), Kajetan Wojnicz (przewodniczący rady nadzorczej Relpolu), Michał Suflida (członek rady nadzorczej Stomilu Sanok). Wpisane przedsiębiorstwa to JSW Consulting Polska, S. i A. Pietrucha, FinCo Group oraz Penton Holdings.
Więcej możliwości
inwestycyjnych
Główną zaletą posiadania statusu inwestora kwalifikowanego jest możliwość nabywania papierów wartościowych, które kierowane są właśnie tylko do tej grupy uczestników rynku. Spółki, które decydują się na emisję akcji dla tego typu inwestorów, ograniczają koszty i czas jej przeprowadzenia, gdyż w takim wypadku nie muszą sporządzać prospektu emisyjnego, a więc i zyskiwać dla swoich planów aprobaty KPWiG. Z możliwości tej skorzystał już na przykład Barlinek.