Produkty strukturyzowane to jeden z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych segmentów rynku finansowego, którego początki sięgają lat 80. poprzedniego wieku. Kluczowymi elementami, które przyczyniły się do dynamicznego rozwoju tego segmentu był wzrost liczby nowych rodzajów instrumentów bazowych, możliwość tworzenia nowych struktur wypłat, szybkość wprowadzania nowych produktów na rynek, a także coraz powszechniejsze wykorzystanie elektronicznych platform emisyjnych czy obrotu.
Jak klocki LEGO
Trudno jest wskazać na jedną "najwłaściwszą" definicję produktu strukturyzowanego.
Produkty strukturyzowane to instrumenty finansowe zaprojektowane, stworzone, złożone, wyemitowane i sprzedane inwestorom w celu spełnienia ich specyficznych wymogów inwestycyjnych. Płatności z tych instrumentów są połączone z jednym bądź większą liczbą instrumentów bazowych.
Inna definicja mówi, że produkt strukturyzowany to instrument finansowy, którego stopa zwrotu zależy od stóp zwrotu zestawu innych - prostszych - instrumentów. Najczęściej składa się z pożyczki oraz różnych instrumentów pochodnych. Charakterystyczną cechą tego typu produktów jest zamiana ryzyka wynikającego ze składowych instrumentów (bazowych) na ryzyko produktu strukturyzowanego, które ma inny charakter. Jedną z najważniejszych cech produktów strukturyzowanych jest to, iż z prawie dowolnej liczby rożnych (prostych) instrumentów finansowych, w połączeniu z jednym lub kilkoma instrumentami pochodnymi można skonstruować nowy instrument strukturyzowany. Produkty te przypominają więc klocki LEGO: z podstawowych elementów można wyczarować dowolny kształt w dowolnym kolorze.