Zagubione pieniądze w OFE

OFE nie wiedzą, co robić z pieniędzmi klientów, których umowy o zmianie funduszu zostały unieważnione np. z powodu sfałszowanego podpisu

Publikacja: 30.08.2006 08:05

Z anulowanymi umowami przy zmianie jednego funduszu emerytalnego na inny OFE i ZUS mają problem. Nawet jeśli unieważnienie umowy, często z powodu sfałszowanego podpisu ubezpieczonego, nastąpiło po przekazaniu pieniędzy z jednego OFE do drugiego (czyli po tzw. wypłacie transferowej), to aktywa te i tak pozostają na koncie funduszu, który bezprawnie nimi zarządza.

W ustawie o OFE ani w rozporządzeniach nie przewidziano możliwości zwrotu pieniędzy pochodzących z wypłaty transferowej w przypadku anulowania umowy. Nie ma też określonych procedur postępowania w takiej sytuacji. Marek Wilhelmi z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych potwierdza, że problem istnieje. Dodaje też, że wątpliwości budzi wysokość kwoty, która ma być zwracana: czy powinna to być równowartość składek w momencie, w którym nienależnie trafiły do drugiego funduszu, czy też składki wraz z wypracowanym przez to OFE zyskiem.

Sprawa utknęła w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Resort przygotował na razie projekt odpowiedniego rozporządzenia. Zgodnie z nim, zwrotowi podlegałaby taka kwota, jaką wartość miały jednostki w dniu zawiadomienia z ZUS-u o nienależnie otrzymanych składkach. Resort czeka teraz na opinię związków zawodowych i samego Zakładu.

Według informacji przekazanych "Parkietowi" przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, obecnie w 11 funduszach jest około 845 unieważnionych umów. Natomiast do biura rzecznika ubezpieczonych w I półroczu 2006 roku wpłynęły trzy skargi o sfałszowanych podpisach w umowach. Wszystkie na Winterthur. Fundusz ten od początku roku bardzo dynamicznie pozyskuje klientów, także od konkurencji.

Ogółem w pierwszych sześciu miesiącach tego roku ubezpieczeni wysłali 19 skarg na fundusze emerytalne. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło CU (5 skarg) i PZU (4 skargi). Klienci poskarżyli się też na fundusze emerytalne AIG, Allianz, Bankowy, Dom, Ergo Hestia i Nordea (po jednej skardze).

Coraz częściej tematem skarg jest działalność ZUS-u. Według raportu Biura Rzecznika Ubezpieczonych, w I półroczu, na 108 skarg 83 dotyczyły funkcjonowania Zakładu.

Najczęstszym problemem są brakujące składki, które ZUS powinien przekazać do otwartego funduszu emerytalnego na rachunek ubezpieczonego. Winny jest ZUS-owski system informatyczny, błędy w przetwarzaniu dokumentów i przyporządkowanie wielu kont jednej osobie. - Przez najbliższe pół roku te niescalone konta będą największym problemem dla ubezpieczonych - przewiduje Joanna Owczarek z działu prawnego Biura Rzecznika Ubezpieczonych. Zdaniem Joanny Owczarek, jeszcze 2 lata zajmie ZUS-owi porządkowanie dokumentów z okresu 1999-2001. Do biura wciąż trafiają skargi z tego powodu.

Komentarz

Adam Kalinowski

kierownik ds. rozwoju systemów Winterthur PTE

Projekt zmiany przepisów

jest niedoskonały

Jeśli po zmianie otwartego funduszu emerytalnego pieniądze na konto osoby ubezpieczonej wpływają bezpośrednio z ZUS-u do funduszu,

to w momencie anulowania umowy nie ma problemu ze zwrotem

aktywów. Inaczej jest w przypadku przekazania środków w formie wpłaty transferowej z jednego funduszu do drugiego. Wciąż nie ma określonych ani uregulowań prawnych, ani możliwości technicznych, które by

umożliwiały OFE zwrot nienależnych środków finansowych pochodzących

z wpłaty transferowej.

Wiadomo, że w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają

prace nad nowymi przepisami, które będą zobowiązywały OFE

do zwrotu tych pieniędzy razem z wypracowanym przez fundusz

zyskiem. Jednak w projekcie rozporządzenia, które przygotował

resort, jest kilka nieścisłości. Dotyczą one głównie niejednolitego

stosowanego nazewnictwa w odniesieniu do tych samych problemów oraz nakazu zwrotu opłat - nie precyzują, o jaki rodzaj opłat chodzi. Te braki mogą rodzić w przyszłości zbyt wiele wątpliwości.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego