Tajna broń Elektromontażu-Export

Właściciel jednej z największych na naszym rynku firm handlującychbronią chce zostać inwestorem strategicznym giełdowej spółki. Zapowiada emisję akcji Elektromontażu i pomoc w zdobyciu kontraktów.

Publikacja: 01.09.2006 07:17

Zdzisław Kondrat kilka dni temu został prezesem Elektromontażu-Export. Jest on również jedynym właścicielem i szefem ASSA Poland - firmy zajmującej się m.in. technikami specjalnymi i handlem bronią.

ASSA pomoże

- Moim zdaniem, Energomontaż ma ogromne perspektywy. Dziwię się, że dotychczas ich nie wykorzystał. Zwłaszcza że jest kolejka firm rosyjskich, które chcą dać mu zlecenia - mówi Zdzisław Kondrat.

Giełdowa firma poinformowała ostatnio, że nie zapłaciła pierwszej z rat układowych (1,8 mln zł). - Zapłacimy ję jeszcze we wrześniu. Dodatkowo spółka już wkrótce zacznie prace w Rosji. Inwestor wpłaci zaliczkę za roboty jeszcze przed ich rozpoczęciem. Stąd będzie kapitał obrotowy na rozpoczęcie kontraktów - przekonuje Z. Kondrat. Dodaje, że jeżeli Elektromontaż będzie miał problemy z płynnością, to ASSA jest gotowa udzielić mu pożyczki.

Dokupi akcji

- Jestem przekonany, że Elektromontaż będzie zyskowną spółką. Mam zamiar dokupywać akcji tej firmy i zostać inwestorem strategicznym - twierdzi Zdzisław Kondrat. - W nieokreślonej przyszłości nie wykluczam wezwania na akcje i wycofania jej z giełdy. Na razie priorytetem są inne działania - mówi. Dodaje, że razem z grupą innych inwestorów (m.in. funduszem Stormbridge) ma zamiar spłacić wszystkie raty układowe oraz istotną część zadłużenia bankowego. - Chcemy zasilić Elektromontaż-Export gotówką w zamian za akcje. Pieniądze z emisji posłużą właśnie na likwidację układu i zadłużenia. Później zrobimy emisję z prawem poboru, która da zastrzyk finansowy spółce na rozwój - mówi prezes ASSA i Elektromontażu. - Przedsiębiorstwo ma bardzo dobre trzy zakłady produkcyjne. Natomiast poziom dotychczasowego zarządzania był absolutnie niesatysfakcjonujący. Tak naprawdę dziwię się, że taki dinozaur jak Elektromontaż, ze swoją strukturą organizacyjną, przetrwał - mówi prezes.

Pojawienie się Zdzisława Kondrata jako współwłaściciela (ma ponad 500 tys. akcji, co stanowi niecałe 5 proc. kapitału) oraz prezesa może być dla Energomontażu dobrą wiadomością również z innego powodu.

Zaufanie i znajomości to klucz

- Mam szerokie kontakty w Rosji i na Bliskim Wschodzie, w państwach, które były tradycyjnymi odbiorcami usług Elektromontażu. Nie ukrywajmy, w tamtych rejonach świata zaufanie i znajomości to kluczowe elementy przy zdobywaniu kontraktów. Nawet ostatnio w Iraku byłem w zakładzie koło Karbali, który robił Elektromontaż. Mógłby go modernizować i teraz. Ogromny rynek jest też w Libii i Syrii - mówi nowy prezes giełdowej spółki. - W Rosji również mamy bardzo dobre kontakty. Byliśmy m.in. dostawcą rosyjskiego MSW oraz agencji zajmujących się walką z handlem narkotykami. Widziałbym Elektromontaż jako realizatora kontraktów instalacji wydobywczych i zakładów przemysłowych - mówi Z. Kondrat. Jakie ruchy planuje na teraz? - W tym tygodniu kończymy rozmowy z bankami, które będą kluczowe dla firmy - kończy Z. Kondrat.

ASSA od specjalnych poruczeń

Czym zajmuje się ASSA (American Security Systems Association)? Dostarcza m.in. najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie zabezpieczania informacji niejawnej, systemów inwigilacji, przeciwdziałaniu szpiegostwu gospodarczemu oraz elektronicznych systemów wojskowych. ASSA-Poland od początku działalności jest liderem na rynku techniki specjalnej. Handluje też bronią.

Grupa kapitałowa ma dużo ponad kilkadziesiąt milionów złotych sprzedaży. Jest również zyskowna.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego