Rexam wycofuje się z opakowań szklanych

Publikacja: 15.03.2007 07:19

660 mln euro (449 mln funtów) zapłaci koncernowi Rexam grupa Ardagh za 13 hut i zakładów produkujących opakowania szklane i zatrudniających łącznie 3,6 tys. osób. Wśród nich są polskie fabryki.

Ardagh posiada już obecnie 9 hut szkła w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech, w których pracuje 3,3 tys. osób. Od Rexamu nabędzie fabryki mieszczące się w Danii, Holandii, Niemczech, Polsce i Szwecji. Przedstawiciele grupy Ardagh szacują, że po sfinalizowaniu umowy będzie ona osiągała roczne przychody ze sprzedaży rzędu 1,25 mld euro.

- Dzięki umowie Ardagh powiększy dwukrotnie swe rozmiary i stanie się trzecim producentem szkła w Europie. Będzie kontrolował 18 proc. udziałów w rynku opakowań szklanych na Starym Kontynencie - powiedział Paul Coulson, prezes Ardagh. Ponadto, jego zdaniem, przejęcie zakładów od Rexamu pozwoli osiągnąć większe korzyści ze skali produkcji oraz zdobyć nowych klientów.

Grupa Ardagh posiadała dotąd w Polsce trzy przedsiębiorstwa: Hutę Szkła Ujście, Fabrykę Urządzeń Przemysłowych w Poznaniu oraz Fabrykę Form Szklarskich Heye w Pieńsku. Od koncernu Rexam przejmie huty w Gostyniu oraz Wyszkowie. Tym samym zajmie jego miejsce w grupie 3 największych producentów opakowań szklanych w naszym kraju. Dołączy do takich firm, jak Owens-Illinois Polska oraz Warta Glass Group.

Ardagh ma zapewnione finansowanie transakcji. Dostanie około 338 mln euro kredytu od konsorcjum banków, którego liderem jest AIB, i 300 mln euro kredytu pomostowego zaaranżowanego przez Citigroup. Grupa wyłoży też własnych 40 mln euro. Na sfinalizowanie transakcji zgodę muszą jednak wyrazić jeszcze polskie i niemieckie urzędy ochrony konkurencji i konsumentów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego