Platformy internetowe i elektroniczne rynki usług logistycznych

W XXI wieku informacja jest najwyżej cenionym dobrem niezależnie od branży. Odpowiednie informacje wykorzystane w optymalny sposób mogą się przyczynić do ogromnego wzrostu obrotów. Błędy w zarządzaniu nią mogą natomiast spowodować poważne straty, a nawet upadek firmy. Skuteczne sposoby przekazywania i zarządzania informacją są zatem w każdej nowocześnie kierowanej firmie na wagę złota, szczególnie jeżeli działa ona w realiach silnej konkurencji

Publikacja: 27.09.2007 09:49

Przekaz informacji i zarządzanie są wyjątkowo istotne w firmach produkcyjnych i handlowych, szczególnie w działach logistyki i komórkach odpowiadających za magazynowanie, transport i planowanie. Każda taka firma codziennie otrzymuje bardzo dużą liczbę informacji dotyczących m.in. zamówień od klientów oraz materiałów potrzebnych w działach produkcji. Obsługiwanie działu informacji zajmuje w takich firmach dużo czasu i nakładów. Dlatego też, według opinii wielu ekspertów, aplikacje magazynowe i logistyczne są jednymi z najprężniej rozwijających się dziedzin w branży IT. Odpowiednio zastosowane narzędzia informatyczne i telekomunikacyjne mogą w znaczny sposób odciążyć firmę i usprawnić jej działanie.

E-procurement

i narzędzia informatyczne

Coraz większą popularność wśród polskich przedsiębiorstw zyskuje tzw. E-procurement (zaopatrywanie się przez firmy w surowce i materiały w portalach i sklepach internetowych). Serwisy internetowe, świadczące takie usługi, oferują pełną informację o producentach danego materiału. Umożliwiają też złożenie zamówienia online, oszczędzając tym samym czas pracownika działu zakupów, który musiałby go poświęcić na wyszukiwanie towaru w tradycyjny sposób.

Narzędzia informatyczne, usprawniające przekaz informacji, są bardzo istotne w planowaniu produkcji. Umożliwiają tworzenie jak najbardziej

dokładnych prognoz popytu, planów produkcji oraz planów zapotrzebowania, gdzie najważniejsze są dokładność i elastyczność. Najlepsze systemy umożliwiają zmianę planów nawet tuż przed terminem rozpoczęcia produkcji.

Równie istotnym polem, w którym do poprawnego działania niezbędne są odpowiednie systemy zarządzania informacją, są systemy magazynowe. Stanowią one jedno z głównych narzędzi każdego przedsiębiorstwa nastawionego na handel lub produkcję. Optymalizacja wykorzystania powierzchni magazynowej oraz kolejności pobrań towaru, a także informacje o przyjmowanych i wydawanych towarach składają się zazwyczaj na olbrzymi przepływ danych, z którymi bez specjalistycznego narzędzia informatycznego nie sposób sobie poradzić.

Bardzo ważnym elementem usprawniającym pracę magazyniera jest optymalne wykorzystanie czytników kodów kreskowych oraz Tagów. Specjalistyczne terminale umożliwiają magazynierowi pracę poza biurem, pozwalając na przykład poprzez terminal podręczny, będący przy towarze, sprawdzić jego liczbę w magazynie. Umożliwiają też przesłanie specyfikacji realizowanej przesyłki oraz ustalenie umieszczenia w magazynie składających się na nią towarów, co pozwoli magazynierowi na szybsze i ich zebranie.

W przypadku dystrybucji produktów niezwykle istotne są systemy wspomagające realizację transportu. Firmy korzystające z usług transportowych operatorów zewnętrznych potrzebują skutecznego i szybkiego transferu informacji pomiędzy swoją centralą a operatorem logistycznym.

Jak ograniczyć

puste przebiegi?

Najskuteczniejszym sposobem wymiany informacji w takim przypadku są wciąż początkujące na polskim rynku informatyczne platformy logistyczne, będące systemami komunikacji m.in. pomiędzy zlecenio- dawcą a przewoźnikiem.

Systemy te pozwalają na umieszczenie informacji na temat ładunków i wolnych pojazdów gotowych do przejęcia towaru, a także szczegółowych danych kontaktowych z dysponentami. Każdy z dysponentów podaje dostępne przestrzenie ładunkowe. Szczegółowe sprecyzowanie relacji możliwe jest dzięki odpowiedniej aplikacji komputerowej.Wykorzystanie ich w bardzo znaczący sposób usprawnia proces transportu towarów i dóbr produkcyjnych. Choć na Zachodzie tego typu platformy logistyczne są już czymś absolutnie powszechnym, w Polsce wciąż stanowią novum. Stosowanie nowoczesnych platform logistycznych jest jednym z najpopularniejszych sposobów na ograniczenie pustych przebiegów przez firmy w Europie Zachodniej.

Za pomocą platformy komunikacyjnej firma potrzebująca przewoźnika dla swojego ładunku lub przewoźnik posiadający niezaładowany pojazd mogą dzięki wyszukiwarce znaleźć odpowiadającą im ofertę. Korzystają więc wszystkie strony - zarówno zleceniodawca, który może łatwiej i szybciej znaleźć przewoźnika dla swojego ładunku, jak i sam przewoźnik, który w ten sposób zwiększa wydajność swojej floty, redukując tak zwane puste kilometry.

Platformy komunikacyjne nie tylko usprawniają komunikację zewnętrzną firmy, systemy kontroli dyspozytorów pracujących w firmie, ale również ułatwiają kontakt z klientami i zbieranie zamówień transportowych. Oszczędzają czas pracy, umożliwiając jednoczesne komunikowanie się z kilkoma kontrahentami, a także globalne zarządzanie frachtami w obrębie jednego systemu.

Oszczędniej

i wydajniej

Niemiecka firma Transporeon, obecna na polskim rynku od początku 2006 roku, jest producentem platformy logistycznej o nazwie TISYS. Działanie platformy znacznie ułatwia komunikację pomiędzy zleceniodawcą a przewoźnikiem oraz pomaga w redukcji, będących utrapieniem firm logistycznych, "pustych kilometrów". Kierowcy tak planują trasę, by nie jeździć od jednego miejsca załadunku do drugiego bez towaru. Platforma skutecznie zmniejsza liczbę "pustych kilometrów", co sprawia, że transport staje się oszczędniejszy i bardziej wydajny.

Aby skorzystać z odpowiedniego oprogramowania dla przewoźnika, należy najpierw zarejestrować się w bazie danych firmy Transporeon i w ten sposób uzyskać dostęp do jednego lub kilku załadowców. Następnie program można bezpłatnie ściągnąć ze strony www.transporeon.com. Na platformę TISYS składają się cztery moduły: TICAP, TISLOT, TIFLOW i TITRAC. Za pomocą programu TICAP przewoźnicy oraz firmy spedycyjne mogą z dużą łatwością szukać dodatkowych ładunków i w ten sposób uniknąć kosztownego jeżdżenia bez załadunku. Załadowca widzi swoje zlecenia załadunkowe z lewej strony ekranu, z prawej strony szczegóły odnośnie do trasy, a powyżej okno z listą spedycji i przewoźników. Spedytor widzi listę z wszystkimi zleceniami przewozu, szczegóły co do transportu oraz aktualnie napływające informacje. Nowe zlecenia ściągane są automatycznie przez program dla przewoźnika z platformy co 3-5 minut. W ten sposób spedytor jest na bieżąco z informacjami o nowych ładunkach.

Załadowca czerpie większe korzyści z elektronicznego przekazywania zleceń załadunku niż z tradycyjnego uzgadniania transportów przez telefon. Zamiast realizowania pojedynczych zleceń, są one przedstawiane jednocześnie online wielu spedytorom i przewoźnikom. Na platformie internetowej poszczególni dysponenci mogą równocześnie przekazywać dużej liczbie przewoźników informacje dotyczące danego zlecenia. W ciągu następnych kilku minut przewoźnicy składają na nie oferty, spośród których dysponent wybiera najbardziej atrakcyjną.

Do systemu TICAP mają dostęp tylko te spedycje, które zostały wybrane przez załadowcę oraz zweryfikowane pod względem kwalifikacji i niezawodności ofert przewozowych. - Korzystając z platformy, załadowcy mogą zmniejszyć swoje koszty procesu logistycznego przeciętnie o 30 proc. - twierdzi Barbara Grzegorzewska z krakowskiego biura firmy Transporeon.

Za korzystanie z programu płaci się dopiero podczas jego faktycznego użytkowania. Oprogramowanie udostępnionejest bezpłatnie. Dopiero po skutecznym przekazaniu zlecenia firma pobiera opłatę od dokonanej transakcji. - Za pośrednictwem programu osoby odpowiedzialne za logistykę danego przedsiębiorstwa mogą równocześnie zwracać się ze zleceniami do wielu przedsiębiorDzięki temu zachowują większą niezależność - mówi B. Grzegorzewska.

Systemy IT pełnią dziś bardzo ważną rolę w działaniu procesów logistycznych. Branża transportowa nie mogłaby funkcjonować z tą samą dynamiką bez pomocy rozwiązań informatycznych. Ze względu na dynamiczny rozwój stwarza ona coraz większy popyt na nowe rozwiązania.

PS

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego