Niemiecka firma Transporeon, obecna na polskim rynku od początku 2006 roku, jest producentem platformy logistycznej o nazwie TISYS. Działanie platformy znacznie ułatwia komunikację pomiędzy zleceniodawcą a przewoźnikiem oraz pomaga w redukcji, będących utrapieniem firm logistycznych, "pustych kilometrów". Kierowcy tak planują trasę, by nie jeździć od jednego miejsca załadunku do drugiego bez towaru. Platforma skutecznie zmniejsza liczbę "pustych kilometrów", co sprawia, że transport staje się oszczędniejszy i bardziej wydajny.
Aby skorzystać z odpowiedniego oprogramowania dla przewoźnika, należy najpierw zarejestrować się w bazie danych firmy Transporeon i w ten sposób uzyskać dostęp do jednego lub kilku załadowców. Następnie program można bezpłatnie ściągnąć ze strony www.transporeon.com. Na platformę TISYS składają się cztery moduły: TICAP, TISLOT, TIFLOW i TITRAC. Za pomocą programu TICAP przewoźnicy oraz firmy spedycyjne mogą z dużą łatwością szukać dodatkowych ładunków i w ten sposób uniknąć kosztownego jeżdżenia bez załadunku. Załadowca widzi swoje zlecenia załadunkowe z lewej strony ekranu, z prawej strony szczegóły odnośnie do trasy, a powyżej okno z listą spedycji i przewoźników. Spedytor widzi listę z wszystkimi zleceniami przewozu, szczegóły co do transportu oraz aktualnie napływające informacje. Nowe zlecenia ściągane są automatycznie przez program dla przewoźnika z platformy co 3-5 minut. W ten sposób spedytor jest na bieżąco z informacjami o nowych ładunkach.
Załadowca czerpie większe korzyści z elektronicznego przekazywania zleceń załadunku niż z tradycyjnego uzgadniania transportów przez telefon. Zamiast realizowania pojedynczych zleceń, są one przedstawiane jednocześnie online wielu spedytorom i przewoźnikom. Na platformie internetowej poszczególni dysponenci mogą równocześnie przekazywać dużej liczbie przewoźników informacje dotyczące danego zlecenia. W ciągu następnych kilku minut przewoźnicy składają na nie oferty, spośród których dysponent wybiera najbardziej atrakcyjną.
Do systemu TICAP mają dostęp tylko te spedycje, które zostały wybrane przez załadowcę oraz zweryfikowane pod względem kwalifikacji i niezawodności ofert przewozowych. - Korzystając z platformy, załadowcy mogą zmniejszyć swoje koszty procesu logistycznego przeciętnie o 30 proc. - twierdzi Barbara Grzegorzewska z krakowskiego biura firmy Transporeon.
Za korzystanie z programu płaci się dopiero podczas jego faktycznego użytkowania. Oprogramowanie udostępnionejest bezpłatnie. Dopiero po skutecznym przekazaniu zlecenia firma pobiera opłatę od dokonanej transakcji. - Za pośrednictwem programu osoby odpowiedzialne za logistykę danego przedsiębiorstwa mogą równocześnie zwracać się ze zleceniami do wielu przedsiębiorDzięki temu zachowują większą niezależność - mówi B. Grzegorzewska.