Skrócone oznaczenia notowanych spółek

Aktualizacja: 06.02.2017 04:10 Publikacja: 01.09.2000 11:52

Od dziś akcje emitentów giełdowych notowane są z nowymi oznaczeniami (skróconymi nazwami). Wprowadzenie tego rozwiązania to efekt dostosowywanie polskiego parkietu do standardów obowiązujących na zachodnioeuropejskich giełdach. Niemniej w pierwszej fazie płynne operowanie nowymi kodami będzie zapewne uczestnikom rynku sprawiało pewne problemy.

Nowe oznaczenia to trzyliterowe skróty, które zastąpiły dotychczas stosowane

podczas prezentacji notowań pełne nazwy spółek (np. ANX zamiast Animex).

W oficjalnych podsumowaniach sesji (ceduły giełdowe) nie pojawią się jednak

na razie żadne zmiany. Większość giełd na świecie przedstawiając przebieg sesji od lat z powodzeniem stosuje właśnie takie rozwiązanie. Upraszcza ono zarówno procedury, jak i przyspiesza przesyłanie danych poprzez systemy komputerowe.

Z wypowiedzi przedstawicieli biur maklerskich i KDPW udzielonych na ten temat PARKIETOWI na początku lipca, wynika, że wprowadzenie nowych oznaczeń nie zmieni praktycznie zasad ewidencji i księgowania walorów oraz w żaden sposób nie zakłóci ich pracy. Niezbędne będą tylko pewne korekty w systemach komputerowych. Przy ewidencji papierów wartościowych istotniejszy od pełnej nazwy emitenta jest bowiem ich kod.

Wszystko wskazuje więc na to, że na pewne uciążliwości mogą skarżyć się jedynie inwestorzy, ale ostatecznie będzie to dla nich jedynie kwestią czasu, który jest potrzebny aby utrwalić w pamięci nowe symbole. Jest też bardzo prawdopodobne, że podmioty dystrybuujące wyniki notowań na GPW ułatwią im to, podając obok nowego oznaczenia walorów także pełną nazwę ich emitentów. Przedstawiciele giełdy zapowiadali bowiem, że będą oni mieli w tej kwestii wolną rękę.

M.N.

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego