Obliczany przez giełdę wiedeńską indeks CECE jest popularnym instrumentem bazowym dla certyfikatów indeksowych i funduszy ETF (ich jednostki naśladują notowania indeksu, z którym są powiązane).
Portfele do przebudowy
Każda zmiana w składzie indeksu oznacza, że instytucje finansowe, które emitują takie produkty, muszą dostosować swoje portfele do nowej listy uczestników indeksu. Ponieważ chcą jak najdokładniej odwzorować notowania wskaźnika CECE w cenach jednostek swoich funduszy, będą sprzedawać i kupować akcje na zakończenie notowań poprzedzających korektę indeksu.
Tak inwestorzy postępowali dotychczas. W marcu 2006 r., gdy do składu CECE dodane zostały Lotos i PGNiG, ich kurs gwałtownie poszybował w górę. Stało się to na fixingu sesji przed korektą indeksu.
Kolejna zmiana nastąpiła we wrześniu 2006 r. Do indeksu dodany został Bioton. Wtedy jego notowania przy bardzo dużym obrocie (132 mln zł) poszły w górę o 4,5 proc. Obyło się jednak bez gwałtownego wystrzału. Dzięki wcześniejszym informacjom "Parkietu" inwestorzy byli na to przygotowani i bardzo duży popyt wykorzystali do sprzedaży akcji Biotonu.