- Koszty korupcji ponosimy my wszyscy. W wysokich cenach budowanych mieszkań ukryte są łapówki, które deweloperzy płacą za wydanie decyzji urzędniczych - w ten sposób posłanka Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją, zachęcała w piątek do jej zapobiegania na konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą. KIG, wspólnie z Polskim Centrum Badań i Certyfikacji, opracowała system przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym, przeznaczonego w głównej mierze dla instytucji państwowych, placówek medycznych, banków i dużych przedsiębiorców.
- Łatwiej jest przeciwdziałać korupcji przez wypracowanie odpowiednich postaw, niż zwalczanie tego, co już zaistnieje - przyznała Julia Pitera. - Z niewielkiego odsetka spraw, w których udaje się postawić zarzuty, nigdy nie udaje się udowodnić całej wysokości kwoty, którą korumpowano - dodała. Zdaniem pełnomocnik rządu, najczęściej jest to na poziomie 20 proc. rzeczywistej kwoty.
- System przez nas opracowany jest dodatkiem do istniejącego już Systemu Zarządzania Jakością według ISO - tłumaczy Wojciech Januszko, dyrektor Biura Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA w Izbie. - Nie wydamy certyfikatu, jeśli w danej jednostce nie będzie działał podstawowy system - dodaje.
Ten zaś kosztuje. - Jeśli duża firma chce dostać certyfikat zarządzania jakością, podpisuje 3-letnią umowę audytową. W pierwszym roku musi za to zapłacić około 30 tys. zł, w następnych latach trwania umowy, średnio 60 proc. tej kwoty - tłumaczy Rafał Malon z Centrum Doradczo-Szkoleniowego DPF Malon, zajmującego się wdrożeniem systemów zarządzania. W całej Polsce jest około 40 firm certyfikujących różnego rodzaju systemy. Certyfikaty dla tych przeciwdziałających korupcji mają wydawać tylko jego twórcy, czyli PCBiC i KIG. Na promocję swojego projektu dostali dofinansowanie z funduszy unijnych. Na razie ich rozwiązanie nie jest powszechnie stosowane.
- Nasz projekt wygrał z innymi, które mają promować działania antykorupcyjne. Od stycznia do października tego roku przeprowadzamy w większych miastach szkolenia przybliżające korzyści, jakie płyną z wdrożenia systemu - informuje Wojciech Januszko.