Wyścig do fotela prezesa

Aktualizacja: 27.02.2017 15:26 Publikacja: 09.05.2008 08:34

Chociaż zaledwie miesiąc temu dokonano głębokich roszad we władzach Ciechu, a kadencja obecnego zarządu spółki, z prezesem Mirosławem Kochalskim na czele, upływa dopiero za dwa lata, nie ustają spekulacje dotyczące ewentualnych kolejnych zmian. Pojawiają się już nawet nazwiska potencjalnych następców obecnego szefa firmy.

Im bliżej Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (odbędzie się najprawdopodobniej w ostatniej dekadzie czerwca), tym więcej tego typu pogłosek. Zgodnie ze statutem Ciechu, to właśnie WZA - a nie, jak w większości innych giełdowych spółek rada nadzorcza - powołuje i odwołuje członków zarządu.

W tej sytuacji decyzja w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w spółce należy de facto do największego akcjonariusza, którym jest Ministerstwo Skarbu Państwa. Resort ma wprawdzie tylko 36,7-proc. pakiet akcji Ciechu, ale zazwyczaj daje on prawie 2/3 głosów na WZA.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Parkietu", w MSP nie zapadła wciąż decyzja co do dalszych losów Kochalskiego. Nie można więc wykluczyć, że zachowa swoją obecną posadę. Mimo to na rynku mówi się już o tym, że resort ma nowych kandydatów na stanowisko prezesa Ciechu.

Miałby nim być Jacek Krawiec, który wystartował niedawno w konkursie na prezesa Orlenu, ale w ostatnim momencie przegrał z Wojciechem Heydlem. Później nie chciał się ubiegać o fotel członka zarządu płockiego koncernu. Czy zdecydowałby się na kierowanie Ciechem?

- Nie otrzymałem żadnej tego typu propozycji - powiedział nam wczoraj Jacek Krawiec. - Jestem teraz na wakacjach w Egipcie i nie zastanawiam się nad obejmowaniem jakichkolwiek funkcji - dodał. Według naszych informacji spore ambicje ma także część obecnych członków władz Ciechu. O stanowisku prezesa spółki myśli Kazimierz Przełomski, który w zarządzie odpowiada za finanse, oraz Ryszard Kunicki, nadzorujący dywizje organika i agro. Obaj weszli do zarządu spółki 2 kwietnia tego roku. Wczoraj nie udało się nam skontaktować z żadnym z nich.

Choć ministerstwo skarbu dąży do tego, żeby władze we wszystkich spółkach z jego udziałem były wybierane w konkursach, obecny statut Ciechu to uniemożliwia. Nie zanosi się jednak na szybką zmianę dokumentu. Ani zarząd, ani rada nadzorcza - jak się dowiedzieliśmy - nie będą wnioskować o zmiany zapisów statutu. Jeśli z tego typu wnioskiem nie wystąpi przedstawiciel resortu, rozpisanie konkursu na prezesa nie wydaje się w najbliższym czasie realne.

Wczoraj kurs Ciechu spadł o 0,54 proc., do 82,5 zł.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego