Warszawska giełda większa od austriackiej

Aktualizacja: 26.02.2017 15:37 Publikacja: 13.08.2008 07:43

W lipcu GPW wyprzedziła Wiener Boerse pod względem kapitalizacji spółek - wynika z danych FESE (Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych). Spółki notowane zarówno na podstawowym, jak i alternatywnym rynku w Warszawie były warte 126 mld euro. W Wiedniu - 117 mld euro. To odwrotna sytuacja niż w czerwcu, kiedy kapitalizacja GPW wyniosła 116 mld euro, a giełdy wiedeńskiej 126 mld euro.

Główną przyczyną uzyskania przewagi nad austriackim konkurentem są ostatnie wzrosty na warszawskim parkiecie. W lipcu WIG zyskał 4,7 proc., natomiast główny indeks wiedeńskiej giełdy (ATX) w tym samym czasie stracił 4,5 proc. Wzrost znaczenia GPW spowodował także umocnienie się złotego. W lipcu polska waluta zyskała 4,5 proc. w stosunku do euro, w którym podawana jest kapitalizacja rynków.

- Spodziewałem się tego, ale najwcześniej pod koniec roku. Teraz trzeba pozycję umacniać, oderwać się zupełnie od Wiednia. Bardzo w tym pomogą prywatyzacje. Ważnym zadaniem jest dojście z obrotami na GPW do poziomu obrotów w Wiedniu. Będzie to miało dodatni wpływ na naszą konkurencyjność - komentuje prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Pod względem obrotów Warszawa pozostaje wciąż daleko w tyle. Na Wiener Boerse w lipcu zawarto transakcje na kwotę 7,6 mld euro. Na GPW - 4,3 mld euro.

GPW wyprzedza za to konkurenta także pod względem ilości IPO, głównie za sprawą rynku NewConnect. W czerwcu i w lipcu na obu warszawskich rynkach zadebiutowało 13 spółek. W tym samym czasie na wiedeński parkiet nie trafiła żadna nowa spółka.

Europejskim liderem pod względem kapitalizacji i obrotów pozostaje Euronext (odpowiednio 2,15 bln euro i 242,4 mld euro).

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski