TUiR Partner i TUW TUZ bez szefa i planów?

Aktualizacja: 26.02.2017 14:47 Publikacja: 26.08.2008 05:28

Z kłopotów nie wybrnęły wciąż dwa towarzystwa majątkowe - TUW TUZ i TUiR Partner - kontrolowane od niedawna przez Andrzeja Szymanowskiego, właściciela m.in. agencji ochrony Solid Security.

Jakie mają problemy? Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Partner wciąż nie sprzedaje ubezpieczeń i nie zbiera składek. Szymanowski stał się właścicielem 100 proc. udziałów Partnera w I półroczu 2008 r. Od 1 kwietnia tego roku zakład nie jest już w stanie likwidacji (był w nim przez ponad dwa lata), więc może sprzedawać ubezpieczenia. Szymanowski kupił akcje zakładu od szwajcarskiej firmy Altburg Versicherungs Holding AG po tym, jak w lutym przedstawił KNF plan działalności Partnera i uzyskał zgodę na przejęcie.

Z kolei TUW TUZ wciąż nie może swobodnie rozporządzać aktywami. Decyzję w tej sprawie wydała Komisja Nadzoru Finansowego na początku października 2006 roku. Powód? - Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej, decyzja taka może być wydana, jeżeli rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe zakładu nie są pokryte aktywami zgodnie z prawem lub gdy środki własne są niższe niż wymagany margines wypłacalności albo kapitał gwarancyjny - tłumaczy Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. Wyjaśnia, że podwyższenie kapitału może być podstawą do zmiany decyzji, chociaż ustawa nie reguluje wprost przypadków, w których może być ona uchylona.

Obie firmy nie mają ciągle prezesa zaakceptowanego przez KNF (zatrudnienie specjalistów z branży było warunkiem stawianym przez nadzór przy zgodach na przejęcie). Pod koniec lipca do KNF wpłynął wniosek o powołanie Tomasza Majchrzaka na stanowisko prezesa obu firm. Dotychczas nie zasiadał on jednak w zarządach innych ubezpieczycieli. Pełnił tylko rolę prokurenta w TUW TUZ. Eksperci twierdzą, że jest duże prawdopodobieństwo, że Majchrzak może nie dostać zgody na kierowanie Partnerem i TUW TUZ-em. Decyzja w jego w sprawie może zapaść na posiedzeniu KNF 19 września.

Do zamknięcia tego wydania gazety nie uzyskaliśmy od Szymanowskiego odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji towarzystw. W lipcu rozmawialiśmy z Sylwestrem Rakowskim, który na stronie internetowej KNF figuruje jako... kandydat na prezesa Partnera i TUW TUZ. Nie chciał mówić o działalności firm, którymi "kieruje". Zapewnił, że przekazał Szymanowskiemu naszą prośbę o kontakt. Ten jednak się nie odezwał.

Kim jest kontrowersyjny inwestor? Jednym z najbogatszych Polaków. W 2007 r. był 52 na liście "Wprost" z 530 mln zł majątku. Dorobił się na agencji ochrony Solid Security, którą założył w 1991 roku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego