KIO: blok dla Taurona buduje Rafako. Chińczycy nie poddadzą się

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania CNEEC i konsorcjum Hitachi-Lavalin w przetargu na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno III z grupy Tauron.

Aktualizacja: 15.02.2017 03:48 Publikacja: 25.03.2013 12:33

KIO: blok dla Taurona buduje Rafako. Chińczycy nie poddadzą się

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski tj Tomasz Jodłowski

Oznacza to, że według Izby projekt zgodnie z wyborem komisji przetargowej Tauron Wytwarzanie powinno realizować konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa. Spółki wygrały walkę o kontrakt z ofertą 5,4 mld zł brutto.

Chińczycy z China National Clectric Engineering Corporation są niezadowoleni z decyzji KIO. - Pomimo, że Izba uwzględniła szereg naszych bardzo ważnych zarzutów wobec postępowania Tauron Wytwarzanie, to jesteśmy rozczarowani finalną decyzją . Nadal jesteśmy zdania, że oferta złożona przez CNEEC była najkorzystniejsza cenowo oraz była najlepsza pod względem parametrów technicznych. W związku z tym, trudno nam się pogodzić z odrzuceniem naszej oferty przez zamawiającego. Uważamy, że ta decyzja jest błędna i nie ma nic wspólnego z racjonalnymi argumentami. Ze swojej strony nie przyjmujemy powodów jej odrzucenia - deklaruje Sun Shuyu, project Manager CNEEC. - Decyzja KIO jest decyzją w pierwszej instancji. Ustne uzasadnienie na ten czas nie przekonuje nas o słuszności podjętego rozstrzygnięcia, czekamy na szczegółowe pisemne uzasadnienie Izby i nie wykluczamy odwołania do wyższej instancji, sądu okręgowego w Katowicach - dodaje.

Przedstawiciele CNEEC w ubiegłym tygodniu deklarowali, że chcą współpracować z Rafako. Byliby gotowi zostać podwykonawcą podczas realizacji kontraktu w Elektrowni Jaworzno.

 

Mikołaj Budznowski, minister skarbu:

Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej o oddaleniu odwołań konsorcjum SNC-Lavalin oraz konsorcjum CNEEC od decyzji Tauronu o wyborze oferty Rafako i Mostostalu Warszawa na budowę bloku w Jaworznie otwiera drogę do rozpoczęcia realizacji tej wielomiliardowej inwestycji.

Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno jest kolejnym - po Kozienicach, Opolu, Stalowej Woli i Włocławku - krokiem w strategii poprawy bilansu energetycznego kraju i odpowiedzią na zapotrzebowanie na energię elektryczną produkowaną z wykorzystaniem mniej emisyjnych technologii.

To także wyzwanie dla dwóch dużych polskich firm budowlanych. Inwestycja będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację obu podmiotów i w konsekwencji kondycję całej branży budowlanej.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski